5 soruda yerli otomobil

Uzun zamandır beklenen Türkiye’nin yerli elektrikli aracı, 27 Aralık Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı lansmanla tanıtıldı. Büyük oranda tüm katılımcılardan büyük beğeni toplayan yerli aracın merak edilenlerini 5 soruda sizler için derledik.

1) Yerli aracın ismi TOGG’mu olacak?

Markanın adının TOGG mu olup olmayacağı, yerli aracı üreten konsorsiyumun CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş'a soruldu. Karakaş, cevabında, “Aracın markası henüz belli değil. Şimdilik geçici olarak TOGG logosunu kullandık. Marka 2020 sonlarına doğru belirlenecek. Şimdilik ismi de belli değil, şu an, da 150 isim var üzerinde çalışılan.” İfadelerini kullandı.


15

2) Aracın teknik özellikleri nelerdir?

-Elektrikli yerli otomobil, 500 metre menzile sahip olacak ve 30 dakikanın altında hızlı şarj özelliğiyle yüzde 80 doluluğa ulaşabilecek. 

-200 ve 400 beygir gücüne sahip iki alternatifi mevcut olacak. 

-Otonom sürüş teknolojisine sahip olacak.

-0 emisyonlu araç, bu bakımdan çevreci özelliğe sahip. 

-Araçta holografik asistan olacak. Bu teknoloji, dünyada ilk kez bir otomobilde kullanılacak.

-Yüzde 30 daha fazla burulma direncine sahip olacak.

25

3) Fiyatı ne kadar olacak?

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş konuyla ilgili, iki yıl sonra piyasaya çıkacak otomobil için şimdiden fiyat vermenin doğru olmadığını belirtti. Rekabetçi bir otomobil yaptıklarını kaydeden Karakaş, “Bu şu anlama geliyor: Böyle bir otomobil bugün piyasada pazar payı almak isteseydi kimden pazar payı alırdı diye bakıyoruz” ifadelerini kullandı. 

4) Araç gerçekten yerli mi?

Aracın yerlilik konusu en çok tartışılan konulardan biri oldu. Konuyla ilgili olarak sorulan soruya cevap veren Karakaş, otomobilin prototiplerinin İtalya’da Pininfarina ile beraber üretildiğini kaydetti. Aracın yerlilik oranının ise ilk model için yüzde 50 sözü verdiklerini aktaran Karakaş, sözlerinin devamında: “İkinci ve üçüncü modellerde yüzde 68’e çıkaracağız dedik. İmalata başladıktan üç yıl sonra ise yüzde 68.8 oranına geleceğiz.” açıklamasında bulundu.

45