5-G teknolojisi F-35’lere karşı tehdit barındırıyor

ABD, Çinli Huawei ve ZTE’yi ulusal güvenlik tehdidi olarak ilan etti. ABD’nin Huawei firmasını ve üretmiş olduğu 5G baz istasyonlarını tehlikeli olarak görüyor fakat İngiltere’de Huawei’in 5G istasyonlarını kullandığı için F-35 savaş uçaklarını vermeyi düşünmüyor. Çünkü ABD senato üyeleri F-35 için bu durumu güvenlik problemi olarak görüyor. Türkiye’de de 5G yatırımlarına devam eden Huawei, Türkiye’nin F-35 alması durumunda güvenlik sorunu olarak algılayacağı ise henüz bilinmiyor.

ABD ile Çin merkezli telekom devi Huawei arasındaki soğuk savaşta bugünlerde yeni gelişmeler yaşanmakta. Geçtiğimiz çok yakın bir zaman içerisinde ABD Huawei'nin 5G altyapı sektöründeki tekelini bozmak için Ericsson, Nokia ve Samsung gibi şirketlere ABD hükümetiyle birlikte çalışmaları için çağrılarda bulunmuştu. Bu olayların ardından geçtiğimiz senenin sonunda Huawei ve ZTE'yi Birleşik Devletler Federal İletişim Komisyonu tarafından verilen Evrensel Varlık Fonundan yasaklayan Federal İletişim Kurulu, bu seferde Huawei ve ZTE'yi 'ulusal güvenlik tehdidi' olarak ilan etti.

110

Her ne kadar bu alınan karar, Çin'li telekom şirketlerinin ABD'ye erişiminin tamamen kesildiğinden dolayı sembolik bir hareket olsa da, hâlâ bazı kesimlerce çok az da olsa aralık olduğu düşünülen barış kapısının tamamen kapanması anlamına geldiği şeklinde düşünülüyor.

210

ABD ALDIĞI KARARDA ISRARLI!

Federal İletişim Kurulu başkanı Ajit Pai, Huawei ve ZTE'nin ulusal güvenlik tehdidi olarak ilan edilmesi kararının; bu şirketlerin Çin hükümetiyle olan yakın ilişkileri ve Çin hükümeti adına casusluk görevlerini üstlenmeleri konusunda bulunan oldukça açık ve fazla delilin neticesinde alındığı belirtti. Huawei ve ZTE'nin, ABD'nin suçlamalarına yönelik davranışlarda bulunup bulunmadığına yönelik somut ve teknik delil sunulmasa da ABD yetkilileri kararlarında oldukça ısrarcı durumdalar. 

ABD’nin müttefiklerine Huawei 5G ürünlerini kullanmamaları konusunda baskı kurduğu biliniyor. Avustralya gibi batılı ülkeler de arka kapı endişesinden ötürü Çinli telekom devinin ürünlerini ülkesine sokmuyor. Geçen sene İngiltere’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında İngiltere’nin 5G’de yoluna Huawei’yle devam edebileceği görüşünün basına yansımasıyla Savunma Bakanı Gavin Williamson’ı muhbir durumuna düşürerek koltuğundan ettiği bilinmekte. 

410