ABD'de 4 Temmuz tatili suç oranını birkaç kat artırdı

4 Temmuz Bağımsızlık Günü ABD'nin en önemli ulusal tatillerinden biri. İki günlük tatil öncesinde artabilecek suç ve şiddet olaylarına dikkat çekilmişti. Ülkede Bağımsızlık Günü özel gösteriler ile kutlanırken, arka planda yaşananlar uzmanların tahminlerini doğruladı.

ABD'nin Ulusal Bağımsızlık Günü olan 4 Temmuz her yıl olduğu gibi bu yıl da ülke çapında düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı. 

4 Temmuz öncesinde ülkenin en büyük eyaletlerinde yaşanan silahlı saldırılar, uzmanlar tarafından yorumlanmış ve resmi tatil sürecinde şiddet olayların artacağına dikkat çekilmişti. 

4 Temmuz tatilinde yaşananlar ülke genelinde artan bireysel silahlanmayı ve şiddeti bir kez daha gözler önüne serdi. 

400 SİLAHLI SALDIRI MEYDANA GELDİ

Geçtiğimiz cuma günününden bu yana ABD genelinde (henüz güncellenmemiş rakamlara göre) tahmini olarak 400'den fazla silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırılar sonucunda yaralanan 150 kişinin ise durumu ağır. 

Bu yıl 4 Temmuz'da New York'ta yaşanan silahlı saldırılar 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 40 artış göstererek 885 kişinin çeşitli şekillerde yaralanmasına neden oldu. 

Yalnızca cuma ve pazar günleri arasında yaşanan 83 saldırıda biri 5 diğeri ise 6 yaşında iki kız çocuğu da dahil olmak üzere 14 kişi hayatını kaybetti. 

Silahlı saldırılarda hayatını kaybedenlerden birisi ise Illinois Ulusal Muhafız Ordusu'nda  (Illinois Army National Guard) İşe Alım Uzmanı olan Chrys Carjaval'dı.

CNN'de yer alan habere göre, yakın bir zamanda ordu eğitimini tamamlayarak Illinois Muhafız Ordusu'na katılan Carjaval, nakliye biriminde görev almak üzere atama bekliyordu. 

Yaşanan olaylar sırasında Chicago'da iki polis memuru da yaralandı. Eyalet genelinde yaşanan şiddet olaylarda geçtiğimiz yıla oranla yüzde 14 daha fazla ölüm yaşandı.

Antlanta'da ise profesyonel golf oyuncusu 41 yaşındaki Gen Siller ve iki kişi daha silahla vurularak öldürüldü. 

ABD'de hafta sonu Ohio, Virginia ve Dallas'ta da ateşli silahla yaralama ve ölümler kaydedildi. 

BİR MİLYONDAN FAZLA HESAP ÇALINDI

ABD'de Ulusal Bağımsızlık Günü kutlamalarına gölge düşüren bir diğer haber ise Rusya bağlantılı Revil çetesinden geldi. Geçtiğimiz ay ABD'nin en büyük et tedarikçişerinden birisi olan JBS'yi hackleyen grup, bir milyondan fazla bireysel cihazı haclediklerini duyurdu.

JBS'den aldıkları fidyenin ardından faaliyetlerini sonlandıran hackerlar, tüm cihazlara müdahalelerini kaldırmak için 70 milyon dolarlık Bitcoin istedi. 

ABD Başkanı Joe Biden verdiği demeçte, hükümetin tüm kaynaklarının sorunu araştıracağını duyurdu.