Avrupa'da 3D yazıcı ile inşa edilen ilk ev sahibini buldu

Hollanda’da 3 boyutlu (3D) yazıcı ile tasarlanan evler, inşaat sektörü içn adeta devrim niteliğinde. Dünyada ilk kez 3D yazıcı ile inşa edilen bir eve taşınıldı. Peki bu 3D evler yaşam için ne kadar uygun?

Hollanda’da 3 boyutlu (3D) yazıcı ile tasarlanan beton evler, ülkenin Eindhoven kentinde inşa ediliyor. Daha önce de 3D yazıcıyla evler yapılmıştı ancak hiçbiri insanların yaşamasına uygun değildi. Ancak Hollanda’da yapılan bu evler, insanların yaşamasına uygun şekilde tasarlanıyor.

Amsterdam'da yaşayan bir çift, ilki gerçekleştirdi ve tamamı 3D yazıcı ile oluşturulan evi kiralayarak yaşamaya başladı.

Boyutları itibarıyla geleneksel yöntemlerle inşa edilmesi zor ve pahalı olan bir kayanın şeklinden esinlenilen mülk, bir arsa üzerinde planlanan 5 evden ilki olma özelliğini taşıyor. 

FAZLA ÇİMENTO KULLANIMINI ÖNLÜYOR

Bu yaratıcı projenin ardındaki ekip, yaşanan bu gelişmenin inşaat sektörü için ‘’devrim’’ niteliğinde olduğunu söylüyor.

Ayrıca bu yeni sistem ile başka enerji ve çevre dostu ev tasarımlarının önünün açılması öngörülüyor.

Projeyi değerlendiren mimarlar ”Artık ev inşaatında kullanılan kalıplara ihtiyacımız yok; dolayısıyla gereğinden fazla çimento kullanmamız da söz konusu olmayacak" diye konuştu.

Emlak geliştirme uzmanları, bu projenin Hollanda'da duvarcı sıkıntısına çözüm getirmenin yanı sıra inşaat sırasında çevreye verilen zararı ve maliyetleri de en aza indireceği görüşünde.

Son 2 yılda, kısmen 3D baskı ile özellikle Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) inşa edilen ve yeni ortaya çıkan projeler dünya çapında çoğalmaya devam ediyor.