300 farklı hata yaptılar, İbranice Kur'an-ı Kerim'i dünyaya dağıttılar!

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesinin himayesinde bulunan Kral Fehd tarafından düzenlenerek dünya genelinde dağıtılan Kur’an-ı Kerim’in içerisindeki 300 hata İsrail Çalışmaları Uzmanı Alaaddin Ahmed tarafından tespit edilerek kamuoyu ile paylaşıldı. Orta Doğu’da İsrail – Suudi Arabistan iş birliği doğrultusunda, tahrif edilen Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat’a paralel olarak yayınlanan Kur’an-ı Kerim’deki bu hataların bilinçli ya da bilinçsiz yapıldığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kral Selman’ın Suudi Arabistan tahtına oturduğu 2015 yılından bu yana ülkede yeni bir dönem başladı. İlk olarak Vizyon 2030 projesi ile, çok yönlü kültürel bir hareket başlatan Kral Selman, ‘Ilımlı İslam’ projesi halkın tamamında bir karşılık bulmadı.
 
Riyad, Cidde gibi büyükşehirler bu vizyon doğrultusunda projelere ev sahipliği yaparken, Mekke ve Medine başta olmak üzere ülkenin geri kalan büyük kısmında ‘modernleşme’ kendisine bir alan bulamadı.

Suudi Eğlence Otoritesi’nin ‘Helal Disko’ açılımı ülkede infiale yol açarken, hemen arkasından Cidde’de düzenlenen festival dünyanın birçok ülkesinde tepki ile karşılanmıştı.
 
Ramazan ayının hemen akabinde İslam alimlerinin idam edileceği iddiası ile Suudi Arabistan’a gösterilen tepkiyi zirveye taşıdı.
 
İBRANİCE ÇEVİRİDE 300 FARKLI HATA
 
Suudi Arabistan son günlerde Kral Fehd akademisi tarafından düzenlenen, Suudi Arabistan Kraliyet Ailesine bağlı olarak dünya genelinde dağıtımı yapılan Kur’an-ı Kerim’in İbranice çevirisinde tespit edilen 300 farklı hata ile gündemde. İlk sayfasından itibaren İslam akidesinin aksine ifadelere yer verilen çeviride, Kur’an-ı Kerim’in, Kur’an-ı Mübeccel olarak tercüme edilmiş olması dikkat çekiyor.
 
Hz. Muhammed’in (S.A.V) adının hiç yer almadığı fark edilen İbranice çeviride, İsra Suresi’nin 7’inci ayetinde geçen Mescid-i Aksa ise ‘heykel’ olarak nitelendiriliyor. Düzenlemede ayrıca İsmail (AS) Peygamber’in de ismi, adının geçtiği ayetten çıkarıldı.
 
İbranice çevirisi incelenen Kur’an-ı Kerim’in tahrif edilen Tevrat’a paralel olduğu tespit edilirken, düzenlemenin İsrail ile daha fazla yakınlık kurmak amacıyla yapıldığı iddia edildi.

SUUDİ ARABİSTAN – İSRAİL İŞ BİRLİĞİ
 
Son olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın onayladığı Yüzyılın Planı’nın ardından İsrail’in bölgedeki planı dünya genelinde tepki ile karşılanırken, ‘Ilımlı İslam’ adı altında İsrail’in destekçilerinden birisi haline gelen Suudi Arabistan yönetimi aldığı kararlar ile Müslümanlar tarafından büyük hayretle takip ediliyor.
 
Kahire’de İsrail ile Suudi Arabistan’ın bir araya geleceklerini iddialarını güçlendiren ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Orada İsrail’i korumaya yardım edecek başka kimsemiz yok’ açıklaması, Vizyon 2030’un detaylarına dair de ipuçları veriyordu.
 
Birleşik Arap Emirlikleri kadar bölgede İsrail’in yanında yer almaya çalışan, İsraile kurulduğundan bu yana ilk kez karşılıklı seyahat anlaşmalarına imza atan iki devletin son iş birliğinin Kur’an-ı Kerim’in tahrifi oldu.