National Interest (NI) yazarı ABD'nin 'çok alanlı' savaşa hazırlandığını duyurdu

National Interest'te yayınlanan bir makale, dünya kamuoyunda geniş yankı buldu. Yazar Osborn, ABD'nin 3. Dünya Savaşı'na hazırlandığını iddia etti.

ABD’nin önemli yayın organlarından National Interest (NI), Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin düzenli olarak büyük güçler arasında hava çatışması simülasyonu üzerinden tatbikatlar düzenlediğini duyurdu.

Kris Osborn tarafından kaleme alınan makalede, ABD Hava Kuvvetleri’nin Red Flag tatbikatı ‘kırmızı takım’ ismi verilen ve gelişmiş hava savunma sistemleri ile beşinci nesil savaş uçaklarına sahip, deneyimli ve iyi silahlanmış düşmanla karşı karşıya oldukları iddia edildi.

ABD tarafından gerçekleştirilen tatbikatlar 3. Dünya Savaşı’na hazırlık olarak yorumlanırken, ABD Hava Kuvvetleri raporunda tatbikatın amacı ‘çok alanlı’ savaşa hazırlanmak olarak ifade edildi.

Söz konusu raporda, “Hava çatışması taktiği, Red Flag tatbikatlarının senaryolarında ana odak noktası olarak kalıyor. Fakat uzayda ve siber ortamda ortaya çıkabilecek tehditler de dikkate alınıyor. Bu nedenle ordu, başarılı bir görevi yerine getirmek için her türlü düşman engeline karşılık vermeye ve bu engelin üstesinden gelmeye hazırlıklı olmalı” denildi.

National Interest (NI) yazarı Osborn, uzayda ve siberde ortamda tehditlerin meydana gelmesi durumunda, düşmanlara ait hava savunma sistemlerinin yok edilmesinin ABD Hava Kuvvetleri için daha zor hale geldiğinin altı çizildi.