23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı neden kutlanıyor?

Ülkemizde her yıl coşkuyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl koronavirüs (Covid-19) pandemisinin gölgesinde evlerde geçecek. Peki, 23 Nisan neden kutlanıyor? 23 Nisan’da ne oldu? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın anlam ve önemi nedir?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl olduğu gibi bu yılda coşkuyla kutlanacak.  Ancak her sene çeşitli organizasyon ve gösterilerle kutlanan çocuk bayramı bu yıl koronavirüs (Covid-19) pandemisinin gölgesinde evlerde geçecek.

Peki 23 Nisan’da ne oldu? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın anlam ve önemi nedir?

23 NİSAN NEDEN  KUTLANIYOR?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutladığımız gün, Büyük Millet Meclisi'nin açılış günüdür.  23 Nisan 1920, Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Takvim yaprakları 23 Nisan 1924’ü gösterdiğinde, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk '23 Nisan' gününü çocuklara armağan etti. Çünkü Atatürk'ün düşüncesine çocuklar, milletin geleceğidir.

23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti'nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

23 NİSAN’IN ANLAM VE ÖNEMİ NE?

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına arman ettiği bu bayram şenliğine yabancı ulusların çocuklarıda katılır. 23 Nisan’da yönetim birimleri çocuklara bırakılır. "Bugünün küçükleri yarının büyükleridir" diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı.

EN GÜZEL 23 NİSAN MESAJLARI

Türkiye büyük Millet Meclisi’nin 101'inci yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın özelde ülkemiz çocukları, genelde tüm dünya çocukları için kutlu olmasını diliyorum.

Bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.

Birinci meclisin ve milli mücadelenin kahraman bireylerini rahmetle yad ederek, tüm çocukların savaştan, çatışmadan ve kavgadan uzak, huzurlu bir hayata geçirmeleri temennisi ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 101’inci yıldönümünü en içten duygularımla kutluyorum.

Bu günden tam 101 yıl önce, kutsal vatanımızı ve Meclisi emanet eden Mustafa Kemal Atatürk'ü, kurucu kahramanları, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum.