23 Haziran seçimlerinde sonuç ne olur?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilerek 23 Haziran'da yeniden sandığa gidileceğinin açıklanmasının ardından başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’yi merak sardı.

Anket şirketleri, seçimi kimin kazanacağına dair yeniden halkın nabzını yoklamaya başladı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) iptal kararı sonrası Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası geri alındı ve gözler 23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçimlerine çevrildi.

23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde AK Parti, CHP, Saadet Partisi ile Vatan Partisi adaylarının yanı sıra 17 bağımsız aday yarışacak. AK Partili Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım, CHP'li Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi adayı Mustafa İlker Yücel yarışacak. Şu ana kadar yayımlanan tüm anket sonuçları Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasındaki yarışın başa baş geçeceğini gösteriyor.  İptal edilen 31 Mart seçimlerinde iki aday arasındaki oy farkının yalnızca 13 bin olması anket sonuçlarının adaylardan birinin lehine veya aleyhine bir tabloyu öngörmesini de engelliyor.

Piar Araştırma, yerel seçime yönelik yaptığı son seçim anketi araştırma sonucunu yayımladı. Seçim anketi sonuçlarına göre, İstanbul’da AK Parti’nin, Ankara’da ise CHP’nin adayının önde olduğu iddia edildi. Araştırma, 19-22 Aralık tarihlerinde İstanbul’da 3 bin 120, Ankara’da 1950 kişiyle görüşülerek yapıldı. Ankete göre İstanbul’da AK Parti’nin adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Binali Yıldırım’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 36,5. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ise yüzde 33’le Yıldırım’ı takip ediyor. Ankara’da ise durum biraz farklı.

Yapılan anketler net bir sonuç vermese de seçim sonuçlarına dair ipucu niteliği taşıyor. Tabi bazı değişkenleri de hesaba katarsak. Bu değişkenlerden bahsedecek olursak ilk sırada 31 Mart seçimlerinde sandık başına gitmeyen vatandaşlar geliyor. Öyle ki bu seçmenlerin sayısı 1 milyon 704 bin. 2014 yerel seçimlerinde yüzde 89,2 olan katılım oranı bu seçimlerde yüzde 83,88’e düştü.. 

Mevcut anket sonuçları 23 Haziran seçimlerinde 31 Mart’a kıyasla seçmen katılımının artacağını öngörüyor. Fakat anket sonuçlarının bu noktada doğru bir öngörüde bulunup bulunmadığı ve bu seçimde sandığa gideceği düşünülen seçmenlerin hangi adayı destekleyeceği belirsizliğini koruyor. 

31 Mart seçimlerinde oy kullanmayan vatandaşları hangi adayın kendisine çekeceği konusunda henüz belli bir şey yok. Seçim kampanyalarının da bu süre zarfında sonuçları etkileyebileceği öngörülüyor. AKP kanadı da CHP kanadı da yaptıkları seçim konuşmalarında seçmenleri sandığa çağırıyor. 31 Mart ile 23 Haziran seçimleri arasında çok kısa bir zaman olması, 31 Mart’ta oy kullanan seçmenlerin 23 Haziran’da da aynı oy tercihinde bulunacağı ihtimalini güçlendiriyor. Tatil beldelerinde yapılan 23 Haziran’a özel hizmet yasağı da vatandaşları oy kullanmaya teşvik ediyor. Her ne kadar bu seçmenlerin sayısı çok yüksek olmasa da iki aday arasındaki oy farkının bu kadar az olduğu bir seçimde her bir oy hayati bir rol oynuyor. Tüm bu nedenlerden dolayı yapılan anketlerin sağlıklı bir sonuç verip vermediği tartışılıyor.

Adaylar arasındaki oy farkının iptal edilen 31 Mart seçimlerinde çok az olması 23 Haziran’a dair tüm tahminlerin oynak bir zeminde oluşmasına yol açıyor.