2030'da dünyanın en büyüğü Çin olacak

İngiltere merkezli finansal hizmetler devi Standard Chartered'e göre 2030 yılı için Çin ekonomisi 15 yıldan daha kısa bir süre içinde ABD ekonomisini geride bırakacak. Standard Chartered'da yer alan rapora göre; dünyanın bir numaralı ekonomisi olan Amerika üçüncü sıraya gerileyecek. Çin birinci, Hindistan ikinci olacak. Üstelik burada yer alan rapor, ülkelerin hem gayri safi yurt içi hasılası, hem de satın alma gücü paritesi göz önünde bulundurarak hazırlandı.

2030'da dünyanın en büyüğü Çin olacak

Çin'in önümüzdeki on yıl içinde küresel ekonomik büyümeye büyük katkı sağlayacağı öngörüyor. Çin’in Gayrı Safi Yurtiçi Hasılası’nın 2030’da bugün 14.1 trilyon dolardan 26 trilyon dolara çıkacağını tahmin ederken, ABD’nin GSYİH’si yavaş yavaş 20.4 trilyon dolardan 25.2 trilyon dolara çıkacak. Avrupa ülkeleri, 2030 yılında Asya ülkelerinin gerisinde kalacak. 2018 yılında Asya ülkeleri, küresel milli gelirin yüzde 28'ine sahipti. 

Tahmin, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin’in ABD’yi çok kısa bir süre içinde aşma yolunda olmadığı iddiasına ters görünüyor. Bununla birlikte, HSBC'nin öngörüsü Temmuz ayında Uluslararası Para Fonu tarafından yapılan ve Çin'in 2030 yılına kadar dünyanın en büyük ekonomisi olabileceğini söyleyen bir rapor tarafından da destekleniyor.

HSBC çalışması ayrıca, gelişmekte olan pazarların 2030 yılına kadar küresel genişlemenin yüzde 70'ine katkıda bulunmasının beklendiğini belirtti.

ABD’yi geçecek

1800’li yıllara kadar Hindistan ile birlikte dünya ekonomisinin neredeyse yarısını oluşturan Çin, yeniden zirveye oynuyor. 1600’larda Çin küresel ekonominin yüzde 29, Hindistan yüzde 22.4’ünü oluşturuyordu. İki ülkenin ekonomideki toplam ağırlığı yüzde 51.4 idi. Çin’de yılın üçünü çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH), 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 7.7 oranında artış gösterdi ve 6.3 trilyon dolara ulaştı. Son veriyle birlikte uzmanların Çin’in bu yılki büyüme hedefi olan yüzde 7.5’i tutturacağına inancı arttı ve ülkenin, GSYH açısından ABD ile rekabeti yeniden gündeme geldi. Uzmanlara göre uzun vadede Çin büyüme trendini sürdürecek ve küresel ekonomik görünümü değiştirmeye devam edecek. Ekonomistlerin tahminleri gelecek 50 yılda küresel ekonomideki gelişmelerin Çin ve Hindistan’dan yana olacağını gösteriyor.