ABD’de 2024 seçimlerine ilişkin Joe Biden ve Donald Trump neler söyledi?

ABD halkı, Kongrenin Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı, Senatodaki 100 sandalyenin de 35'i için sandığa gidiyor. 2024’te ise ülkede başkanlık seçimleri yapılacak. Peki, Joe Biden ve Donald Trump seçimler hakkında neler söyledi?

22 Eylül’de ABD Başkanı Joe Biden, 2024'teki başkanlık seçimleri için yeniden aday olma niyeti olduğunu ancak bu konuda resmi bir karar vermediğini söyledi. “Henüz resmi kararımı vermedim, ancak niyetim yeniden seçime girme yönünde. Bu kararı vermek için önümüzde zaman var" ifadelerini kullanan Biden, “Şimdi aday olacağımı açıklarsam, o dakikadan itibaren aday gibi davranmam gerekir” dedi.

111

25 Ekim tarihinde Washington’daki Ulusal Demokratik Komiteyi ziyaret eden ABD başkanı, “Şu anda Demokratlar akıntıya karşı kürek çekiyor. Ancak hiçbir şey için çok geç değil” diye belirtti.

211

Başkent Washington'daki Demokrat Parti etkinliğinde söz alan Biden, seçim sonuçlarını reddedenlerin ülkeyi kaosa sürükleyeceği uyarısında bulundu. ABD Eski Başkanı Donald Trump ve destekçilerinin komplo teorileri ürettiğini belirten Biden, 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınını hatırlatarak, “Amerikan demokrasisi saldırı altında. Yenilgiye uğramış eski başkan, seçimlerin sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. İnsanların iradesini ve kaybettiği gerçeğini reddetti, görevini de kötüye kullandı”diye konuştu.

Joe Biden 4 Kasım’da, San Diego kentinde yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetçiler Senatoyu geri kazanırsa, beni azledeceklerini duydum. Ancak beni ne için suçlayacaklarını ben de bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

411