2023 yılı aşırı sıcaklık rekorlarına sahne oldu

Eşi benzeri görülmemiş sıcaklıklara sahne olan ekim ayının ardından yapılan iklim araştırmaları, 2023 yılının “kaydedilmiş en sıcak yıl” rekorunu kırmayı garantilediğine işaret ediyor.

Kopernik İklim Değişikliği Servisi’ne (C3S) göre Ekim 2023, küresel rekorun kırıldığı Ekim 2019’dan 0.4 santigrat derece, sanayi çağı öncesi ekim ayları ortalamasından ise 1.7 santigrat derece daha sıcak gerçekleşti.

Ekim ayı aşırı hava durumlarının yaşandığı üst üste beşinci ay olarak kayıtlara geçti. Bu artışlarda El Niño hava olaylarının ve iklim değişikliğinin etkili olduğu belirtildi.

C3S yardımcı direktörü Samantha Burgess, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Ekim 2023, küresel sıcaklık rekorlarının kırıldığı dört ayın ardından olağanüstü sıcaklık anomalilerine sahne oldu. 2023 yılının kaydedilen en sıcak yıl olacağını söylemek mümkün ve yıllık ortalama sıcaklık şu anda sanayi devri öncesi ortalamanın 1.43 santigrat derece üzerinde seyrediyor” ifadelerini kullandı.

Resmî kayıtların ötesinde kalan zaman dilimlerinde gerçekleşen iklim olaylarının araştırılması için buzul çekirdekleri ve ağaç halkaları gibi veri depolarından yararlanan bilim insanları, 2023 yılının 100 bin yıldan uzun süredir yaşanan en sıcak yıl olabileceğini aktardı.

Berkeley Earth’te iklimbilimci olarak görev yapan Zeke Hausfather, yıl içinde karşılaşılan aşırı sıcaklıkların yakın zamanda düzeleceğine dair bir emare olmadığını vurguladı.