2023, 174 yıllık sıcaklık rekorunu kırarak tarihe geçti

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Meteoroloji Organizasyonu (DMO), 2023’ün kaydedilmiş en sıcak yıl olacağını açıkladı.

DMO’nun yayımladığı “Küresel İklim Raporu”nda yer alan veriler, 2023 yılının 174 yıllık kayıt tarihindeki en sıcak yıl olacağını doğruladı.

Ekim ayının sonuna kadar olan süredeki veriler, 2023’ün 1850-1900 yıl aralığına göre ortalamada 1.40 santigrat derece daha sıcak olduğuna işaret ediyor.

Raporda, 2023’ün önceki sıcaklık rekoru sahibi 2016 ve 2020 yılları ile arasındaki farkın çok yüksek olduğuna ve kasım-aralık aylarında bu farkın kapanması ihtimalinin düşük olduğuna değinildi.

Sanayi çağı öncesindeki karbondioksit seviyelerine kıyasla günümüzde yüzde 50 artış görüldüğünü kaydeden organizasyon, temmuz ayının kaydedilmiş en sıcak ay olarak tarihe geçtiğini ve deniz seviyesindeki yükselmenin de yeni bir rekora ulaştığını aktardı.

DMO Genel Sekreteri Profesör Petteri Taalas, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sera gazı seviyeleri rekor düzeyde yüksek. Küresel sıcaklıklar rekor seviyede. Deniz seviyesindeki yükselme rekor düzeyde. Antarktika deniz buzu rekor seviyede düşük. Kırılan rekorların sağır edici bir kakofonisi. Bunlar istatistiklerden daha fazlası. Buzullarımızı kurtarma ve deniz seviyesindeki yükselmeyi dizginleme yarışını kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Yirminci yüzyılın iklimine geri dönemeyiz, ancak bu ve önümüzdeki yüzyıllarda giderek daha yaşanmaz hale gelen iklimin risklerini sınırlamak için şimdi harekete geçmeliyiz” ifadelerini kullandı.