2022’ye damga vuran olaylar

2022’de dünyada ve Türkiye’de birçok olay meydana geldi. Peki, 2022’de dünyada ve Türkiye’de neler oldu?

1 Ocak'ta Ermenistan, Türk ürünlerine uyguladığı ambargoyu kaldırdı. Ermenistan, Türkiye'nin Dağlık Karabağ savaşında Azerbaycan’a verdiği destek üzerine Türk ürünlerinin ithalatına yasak getirmişti. Ermenistan Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türk malları ithalatına yönelik ambargonun uzatılmaması kararı alınmıştır" denildi. 


1104

7 Ocak'ta ilk kez domuzdan bir insana kalp nakli yapıldı. ABD'nin Maryland eyaletindeki bir hastanede, ölmek üzere olan 57 yaşındaki kalp hastasına son çare olarak domuz kalbi nakledildi. David Bennett'ın ameliyattan bir gün önce, "Ya ölecektim ya da bu ameliyatı olacaktım. Ameliyatın karanlıkta bir atış olduğunu biliyorum ama bu aynı zamanda benim son şansım" dediği aktarıldı. 

2104

22 Ocak’ta Sezan Aksu’nun "Şahane Bir Şey Yaşamak" adlı şarkısındaki  "Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e" sözleri  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tepki çekti. 

24 Ocak'ta Yeşilçam'ın usta ismi Fatma Girik, 79 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü oyuncunun yaşamını yitirdiği hastaneden yapılan açıklamada, "Sayın Fatma Girik, Covid 19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti" denildi. 

4104