2022 yılına sel felaketleri damga vurdu

Dünya genelinde etkileri geçmişe oranla daha yoğun hissedilen küresel ısınma beraberinde sel felaketlerini de getirdi. 2022 yılının ilk günlerinden bu yana dünya genelinde görülen sel felaketleri nedeniyle binlerce kişi hayatını kaybederken milyonlarca insan göç etmek zorunda kaldı.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde iyileşme görülen küresel ısınma değerleri, kapanmaların kaldırılmasının ardından ivme kazandı. Tüm dünyada Rusya - Ukrayna savaşının ardından yaşanan enerji krizi ise ülkeleri fosil yakıtlara yeniden yönlendirdi. 

118

Enerji krizi karbon salınımına büyük oranda etki ederken buzullarda yaşanan erimenin hızlanması, dünya genelinde su ve su kaynaklarından doğan doğal afetlerin de sayısının artmasına neden oldu. 

218

Kuzey - Güney fark etmeksizin yaşanan sel felaketleri, 2022 yılının ilk günlerinden bu yana binlerce insanın hayatını kaybetmesine milyonlarca insanın da evlerinden ya da yaşadıkları bölgelerden ayrılmalarına neden oldu. 

Peki, 2022 yılından bu yana hangi ülkelerde sel felaketleri yaşandı? 

1- VENEZUELA

8 Ekim’deki yoğun yağış Tejerias, Aragua bölgesinde katastrofik bir sel felâketi meydana getirdi. En az 20 kişinin hayatını kaybettiği, 52 kişinin de kaybolduğu açıklandı. Şehrin elektrik ve su şebekelerinde selden dolayı meydana hasar henüz tam olarak onarılamadı. 

418