Gates'in iklim savunması aktivistlere takıldı

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Başkan Biden tarafından onaylanan 2022 Enflasyonu Düşürme Yasası içerisindeki 'sıfır karbon'a ilişkin maddeler tartışmaları da beraberinde getirdi. Gates yasayı savunurken iklim aktivistleri uygulamadan endişeli.

Dünya, iklim krizi ile mücadele ederken dünyanın en zengin iş insanlarının Grönland’da eriyen bu tabakalarının altında maden araması yaptığı ortaya çıktı.

NTV’de yer alan haberde, Grönland'ın Disko Adası ve Nuussuaq Yarımadası'ndaki tepe ve vadilere, yeşil enerji ile milyonlarca elektrikli araca güç sağlamak amacıyla kullanılacak değerli madenlerin bulunması için aramaların yapıldığı belirtildi.

Dünyanın en zengin 10 ismi arasında bulunan Jeff Bezos, Michael Bloomberg gibi isimlerin Grönland’da maden araması yapan Kaliforniya merkezli "Kobold Metals" ve "Bluejay Mining" isimli maden şirketlerine fon sağladığı ortaya çıktı.

Maden arama şirketlerine yatırım yapan isimler arasında, Microsoft’un kurucusu Bill Gates de bulunuyor. Sık sık iklim çıkışları ve geleceğe yönelik projeksiyonları ile dünya kamuoyunda geniş yer bulan Gates’in listede yer alması dikkatlerden kaçmadı.

Fakat Independent Türkçe’nin Şarku’l Avsat’tan aktardığı makalesinde Gates, Grönland’da nikel ve kobalt arayan şirketlere yaptığı yatırımdan hiç bahsetmeden yine iklime ilişkin görüşlerini kaleme aldı.

Gates söz konusu makalede, Amerika’nın hem susuzluk hem de sel baskınlarla mücadele ettiği bu dönemde, iklim değişikliğinin gözle görülür olduğuna dikkat çekti.

Kongre’nin önümüzdeki günlerde iklim krizi ile mücadele etmek ve bunun yanı sıra ülkenin enerji güvenliğini güçlendirme, şirketler için fırsatlar yaratma ve Amerikalıların hayatlarına iyileştirme fırsatı olduğuna vurgu yapan Gates, “2022 Enflasyonu Düşürme Yasası, belki de Amerikan tarihindeki en önemli iklim mevzuatının bir parçası” ifadelerini kullanıyor.

Söz konusu yasanın daha temiz, ucuz ve güvenli bir enerji kullanılmasını inşa edeceğine dair şans olduğuna dikkat çeken Gates, yasanın kabul edilmesinde etkili olan New York Senatörü Chuck Schumer ve Batı Virginia Senatörü Joe Manchin başta olmak üzere tüm senatörlere teşekkür etti.

Yasa kapsamında;
- Temiz Üretim Vergi Kredileri (40 Milyar Dolar)

- Temiz Elektrik Hibeleri ve Kredileri (30 Milyar Dolar)

- Temiz Enerji Teknolojisi Hızlandırıcı (30 Milyar Dolar)

- Temiz Tarım Finansmanı (30 Milyar Dolar)

- Temiz Araç Üretimi (20 Milyar Dolar)

- Diğer Enerji ve İklim Vergi Kredileri (235 Milyar Dolar)

finanse edilmesi bekleniyor.

2015 yılında oluşturduğu iklim kuruluşu Breakthrough Energy aracılığıyla birçok iş adamı ve aktivistle tanıştığını belirten Gates, mevzuatın Kongre’den geçmesi için baskının devam etmesi gerektiğini iddia etti.

Net sıfır emisyonun ihtiyaç duyulan teknolojilerin pahalı olduğunu vurgulayan Gates, güneş ve rüzgar enerjisinin de ülkede yaygınlaşması gerektiğini belirtti. Birçok Amerikalının yaz aylarında elektriğinin kesildiğini söyleyen Gates, söz konusu mevzuatın yürürlüğe girmesi ile birlikte herkesin temiz, bol ve uygun fiyatlı enerjiye erişebileceğine işaret etti.

ABD’nin temiz enerji ekonomileri inşa etmek için diğer ülkelerin gerisinde kalma riskiyle karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Gates, yasanın kabul edip kanunlaşmasının ardından ülkesinin temiz enerjide lider olacağını savundu.

Biden’ın imzalamasının ardından milyonlarca iş fırsatının da doğacağını vurgulayan Gates, “İklim değişikliği sorununu çözmek, belki de insanlığın karşılaştığı en zor meydan okuma” ifadelerini kullanıyor.

Temel sorunun ‘Nasıl yapacağız?’ olduğuna dikkat çeken Gates, şu ifadeleri kullandı:

“İklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınmak istiyorsak, bunu uyumlu bir planla hızlı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bugün ülkemiz, mümkün olana dair bir vizyon sunarak ve ardından bunu başararak örnek olma fırsatına sahip. Kongre, bu yasayı kabul ederek, ABD'nin karşı karşıya olduğu birçok zorluğa rağmen tarihi bir anı başlatacak. Washington'daki yasa yapıcılar daha temiz, daha sağlıklı ve daha müreffeh bir gelecek inşa etmek için azim ve öngörü ile hareket etmiş olacaklar.”

BILL GATES’TEN ENERJİ GİRİŞİMİ: BLUE FRONTIER

Bill Gates’in iklim üzerine yatırımları ve girişimleri yalnızca Grönland’da faaliyet gösteren firmalar ile sınırlı değil. Blue Frontier şirketinin de yatırımcılarından olan Gates, dünya genelinde kullanılan klima sistemlerinin elektrik tüketimini yüzde 50-90 oranında azaltmayı hedefliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) tahminlerine göre, 2050 yılına kadar dünya genelinde iki milyar birim artması beklenen tüketimin düşürülmesini hedefleyen firma, atmosfere salınan sera gazlarının da azaltılması için çalışacak.

ABD’de iklim krizi karşıtı gruplar kara para iddiası ile bir araya gelirken White Oak Pastures'in sahibi Will Harris, Gates'in iklim değişikliğine yönelik bitki proteini yatırımları ve gizli arazi alımları konusundaki endişelerini dile getiriyor.

Kar amacı gütmeyen iklim araştırması grubu CarbonPlan'ın politika direktörü Danny Cullenward, “İnsanların bu vergi kredilerinden nasıl yararlanacağını bilmiyoruz, hangi projelerin hangi yolları seçeceğini henüz bilmiyoruz” derken Amerika’da dev şirketlerin çalışanları vaatlerin yerine getirileceğine inancını yitirdiğini gerekçe göstererek istifa etmeye devam ediyor.