Suudi Arabistan'dan 9 sayfalık hac genelgesi

Suudi Arabistan devleti, 2021 hac kurallarına ilişkin dokuz sayfalık bir genelge yayınladı. Her yıl milyonlarca insanın akın ettiği Mekke ve Medine'ye 2021 yılında yalnızca 60 bin kişi alınacak. Covid-19 tedbirleri kapsamında hacı adaylarından evraklarını tamamlamaları istenecek.

Suudi Arabistan'da yayınlanan genelge ile 17 Temmuz ve 22 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan hac ibadetine ilişkin detaylar belli oldu. 

Yayılanan genelgeye göre;

2021 yılı hac kontenjanı 60 bin kişi olacak. Koronavirüs (Covid-19) çerçevesinde özel sağlık ve güvenlik tedbirleri kapsamında yapılacak olan hac ibadeti için ülkeye gelecek olan hacı adaylarından son altı ay içerisinde hasta olmadıklarını ve hastanede tedavi almadıklarını belgelemeleri istenecek. Ayrıca hacı adayları Covid-19 aşısı yaptırdıklarına dair evrakları da yanında bulunduracak. İlk doz Covid-19 aşısının 13 Mayıs tarihine kadar ikinci doz aşıyı ise Suudi Arabistan'a giriş yapmadan 14 gün önce yapılmış olması gerekecek.

2021 yılında 45 bin ülke dışından 15 bin ise yerli halktan hacı adayına izin verilecek. Covid-19 nedeniyle ülkeye kabul edilen yabancı hacı adaylarına üç gün zorunlu karantina uygulanacak. 

Ayrıca Şeytan Taşlama ibadetinin yerine getirilmesi için de organizatörler tarafından hacı adaylarına paketlenmiş steril poşetler içerisinde taş verilecek.