2021'de en çok kazandıran yatırım araçları hangileri?

Koronavirüs gölgesinde geçen 2021 yılının ilk yarısı, yatırımını akıllıca yapanlar için oldukça kazançlı geçti. Döviz, kripto para, emtia ve hisse senetleri gibi yatırım araçlarının, bu yıl parasını değerlendirmek isteyenlere ne kadar kazandırdığını sizler için araştırdık. İşte 2021'in ilk yarısı, en çok kazandıran yatırım araçları...

İnsanlık, son 100 yılda eşi benzeri görülmemiş olaylara sahne oluyor. Dünya, bir buçuk yılı aşkın süredir koronavirüs (Covid-19) pandemisi ile mücadele ederken, tüm yaşam anlayışımızda köklü değişiklikler gözlemleniyor. Özellikle dijitalleşmenin hız kazanması ve kripto paralara ilginin artması, yatırım anlayışımızı bir hayli etkilemiş görünüyor. 

117

Teknolojiyle yakından ilgili olan genç yatırımcılar, her geçen gün geleneksel yatırım anlayışından biraz daha uzaklaşıyor. Peki, kim daha çok kazanıyor? 2021'in ilk yarısı hangi varlık ne kadar kazandırdı?

İşte 2021'in ilk yarısı, en çok kazandıran yatırım araçları…

217
● Altın/Ons

Altın/Ons 2021 yılına 1.950 doları görerek başladı. Ancak aşılama çalışmalarının hız kazanması ve normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte mart ayında 1.683 dolara kadar geriledi. 10 yıl vadeli Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine tahvil faizinde sene başından mart ayına kadar yaşanan kademeli yükseliş de bu süreçte fiyatlardaki düşüşte bir hayli etkili oldu.
Nisan ayından itibaren ise enflasyonda artış gözlemlendi. Bu süreçte ABD Merkez Bankası/Fed’in para politikasında olumlu mesajlar vermeyi sürdürmesi, ons altın fiyatını bir kez daha yükselişe geçirdi. Yılın ikinci çeyreğine gelindiğinde ons altın 1.900 doları geçerek ocak ayından bu yana olan en yüksek seviyesini gördü. 6 Temmuz’da ise on altının fiyatı 1.806 dolar seviyelerinde değişiklik gösteriyor. 
417