2021'de Dünya'da neler olacak?

Her ne kadar insanların büyük bölümü 2020 yılına girerken yaşanan acıların dinmesi, barış, esenlik ve huzur dilemiş olsa da, içinde bulunduğumuz yıl olumsuz olaylar bir türlü bitmek bilmedi. Ocak ayının başından itibaren ardı arkası kesilmeyen olaylar ve felaketler zincirleri yaşandı. Bunlar içerisinden en önemlisi şüphesiz koronavirüs pandemisi oldu. Peki aşı gündemiyle girdiğimiz 2021 yılında dünyamızı ve insanlığı neler bekliyor?

Her ne kadar insanların büyük bölümü 2020 yılına girerken yaşanan acıların dinmesi, barış, esenlik ve huzur dilemiş olsa da, içinde bulunduğumuz yıl olumsuz olaylar bir türlü bitmek bilmedi. Ocak ayının başından itibaren ardı arkası kesilmeyen olaylar ve felaketler zincirleri yaşandı. Bunlar içerisinden en önemlisi şüphesiz koronavirüs pandemisi oldu. 2021 yılına aşı gündemiyle giren dünya, olimpiyat oyunlarından Brood X böcek istilasına kadar birçok farklı alanda gelişme yaşaması bekleniyor.

Bizi bekleyen yeni senede en çok merak edilen konuların başında aşı çalışmaları yer alıyor. Bu konuda ciddi ilerlemeler yaşanmaya devam ediyor ancak her ne kadar aşı bulunmuş olsa da, uzmanlara göre döndüğümüz dünya yine de 2020 öncesindeki dünya olmayacak. Pandemiyle birlikte alışkanlıkların değişmesi, yaşanan acılar, ölümler ve toplumların verecekleri tepkiler birtakım değişiklikleri bize gösterecek.

Tabi bu değişiklikler “AB parçalanır” gibi komplo teorilerinin gerçekleşeceği kadar büyük değişiklikler değil.  Tüm dünyanın içe kapanması, seyahat özgürlüklerinin kısıtlanması veya küreselleşmenin sonu da değildir. Tam aksine küreselleşmeye tekrar dönüştür. Ülkeler daha fazla ekonomik olarak pandemiye dayanamadıklarından dolayı dört gözle bekledikleri normalleşmedir. Turizmin ve yatırımların hız kazanmasıdır. Asya’da imzalanan RCEP anlaşmasıyla dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması bu yöndeki en önemli işaretlerden birisidir. 

ÇİN HESAP VERECEK Mİ?

Trump’ın başkanlık koltuğuna veda etmeden önce başardığı en önemli meselelerden biri Çin’i potansiyel bir tehlike şeklinde dünya kamuoyunda gündeme alabilmesidir. Öyle ki artık Avrupa’da da Çin’e karşı mesafeli bir bakış gelişmeye başladı. Ülkeler ve toplumlar koronavirüs nedeniyle alttan alta Çin’e karşı bilenirken birtakım ülkelerde yaşanan bazı hadiseler (Brezilya’nın Çin aşısını durdurması, İsveç’te Huwai ve ZTE’ye 5G yasağı) Çin’e karşı uzak coğrafyalarda bir cephenin oluştuğunu da göstermekte. Muhtemelen Kovid-19 pandemisi kontrol altına alındıktan sonra ABD ve Avrupa liderliğinde ülkeler Çin’den hesap vermesini bekleyecektir.

SİYASİ ATMOSFER

2021 yılında dünya siyasetini etkileyecek birtakım önemli seçim de bizleri bekliyor. Japonya, İsrail, İran, Şili ve Fas seçimleri dünya siyasetinde önemle takip edilen seçimler olacak.

ABD’de Biden’in iktidara gelmesiyle Transatlantik ittifakı güç kazanırken Çin’le tansiyonda sınırlı bir iyileşme yaşanacaktır. Bu dönemde İran’la yeni bir anlaşma beklenirken Rusya ve Türkiye ile ilişkilerin gergin şekilde başlaması beklenmektedir. İsrail’le körfez ülkeleri arasındaki anlaşmalar artacakken, Suriye’de Esad rejimiyle ve Afganistan’da Taliban ile anlaşma yolunu seçmesi muhtemeldir.

SAVAŞ BÖLGELERİNDE DURUM NE OLACAK?

Libya’da ise taraflar arasındaki görüşmelerde ciddi ilerlemeler yaşanmıştır ve yıllarca süren parçalanmışlık, 2021’de bütünlüğe yerini bırakması olasıdır.

Suriye’de Esad rejiminin gücü kanıtlanmıştır. Onsuz olamayacağı net şekilde görüldüğünden artık ülkeler resmi olarak Esad’ı tanıyacağı bir dönemin başlangıcı olması muhtemeldir.

Afganistan’da Taliban, başkent Kabil’e hiç bu kadar yakın olmamıştır. ABD ile varılan anlaşma ve hükümetle görüşmeler silahlı veya silahsız şekilde fark etmeksizin 2001’den 20 yıl sonra Taliban’ı tekrar başkent Kabil’e ulaşmasını sağlayabilir.

Raul Castro, Küba kominist partisinden istifa etmeyi planlamaktadır. Eğer istifa gerçekleşirse Küba’daki 62 yıllık Castro kardeşlerin etkisi siyasi olarak sonlanmış olacaktır.

Latin Amerika coğrafyası ekonomik krizler ve şiddet olaylarıyla karşı karşıya. Meksika, Brezilya, Arjantin, Peru ve Venezuella’da iyice gerilen ekonomi daha fazla dayanamayarak bölgede krizler zinciri oluşturabilir.

2021 yılı siyasi fay hatlarında bazı hareketlerin ciddi çatışmalara yol açabileceği bir yıl olacaktır. Dağlık Karabağ’da başlayan böyle bir çatışma kısa sürede yarı savaş durumuna dönüştü. Benzer bir durum veya ayrılık hareketi; Keşmir, Batı Sahra, Katolonya, Güney Çin Denizi, Büyük Britanya, Kuzey Irak, Lübnan, Mısır ve Suudi Arabistan’da yaşanabilir.

DİĞER OLAYLAR

Son olarak bu sene dünyayı etkileyen çekirge istilası gibi, ABD’de dünyanın en büyük böcek istilası beklenmektedir. Brood X adı verilen Ağustos böceği 2004’te başladığı 17 yıllık kuluçka döneminin ardından kuluçkadan çıkacaktır. Doğu ABD eyaletlerinde kısa süreli bir istila beklenmektedir.

Yukarıda paylaşılan tüm bu sonuçlar tahmin edilen durumlardır. 2021 yılında, 2020’de olduğu gibi bizi tamamen şaşırtacak gelişmeler yaşanacak mı hep birlikte göreceğiz.