2021 yılının ilk üç ayında Çin'den ekonomik rekor!

Dünya ülkeleri büyük bir ekonomik kriz beklentisi ile küçülmeye giderken koronavirüs salgınını üç ayda kontrol altına alan Çin, ilk üç ayda büyük bir sıçrama gerçekleştirdi.

Dünya, 2019 yılının aralık ayından bu yana Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan’da patlak veren koronavirüs (Covid-19) salgını ile ekonomik bir ‘hiperenflasyon’ beklentisi içerisinde. 

Koronavirüs (Covid-19) salgının ilk günlerinde aldığı sıkı karantina tedbirleri ile dünya kamuoyunda sık sık eleştirilen Çin, virüsü en hızlı kontrol altına alan ülke oldu. 

1929 yılında yaşanan Büyük Buhran’dan daha etkili olması beklenen ekonomik kriz, virüsün merkezi olan Çin’in ekonomik büyümesini durduramadı. 

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan (NBS) yapılan açıklamaya göre, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, 2021 yılının ilk üç ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 18,3’lük büyüme sağladı. 

Çin’in 2021 yılının başından bu yana elde ettiği bu büyüme oranı, ülkede yaklaşık 30 yıldır yapılan değerlendirmeler arasında ‘en büyük sıçrama’ olarak nitelendirildi. 

Açıklanan rakamların ardından Pekin hükümeti kontrollü bir biçimde yıl sonu tahminini yüzde 6 olarak açıklarken IMF, Çin’in 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 8,1’den 8,4’e yükseltti. 

Ülkelere verdiği krediler ile birlikte ülkedeki üretim tesislerinden dünyaya dağılan test kiti, maske gibi ürünler ile gelir elde etmeye devam eden Çin, ekonomik krizi de aşan ilk ülke olabilir.