2021 Yılında dünyada her şey değişebilir

2020 Yılı dünya genelinde doğal afetlerin, yaşanan gerilim ve kaosların salgın hastalık Covid-19 virüsünün yılı oldu. Uzmanlar ve analistlerin 2021 yılı için yaptığı öngörüleri sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

Strateji analistlerine ve uzmanlara göre eğer başarılı sonuçlar elde edilmeye devam edilirse 2021 yılı en önemli olay insanlık için Covid-19 tedavisi için geliştirilen aşılar olacak. Aşı çalışmasında atılan adımlar basında da yer aldı. Eğer aşı başarılı olursa umut edilen hal 2020 yılından önceki duruma dönüleceği yönünde.

110

Aşı çalışmaları değerlendiren uzmanlar, 2021 Mart’ından itibaren eski dünyaya geri dönüş sağlayacağımızı düşünebiliriz. Fakat araştırmacılar pandemiyle değişen birtakım alışkanlıkların eskiye dönmesinden insanlığın umursamaz bir tavır almasından endişe duymaktalar.

210

KÜRESELLEŞME SON MU BULACAK?

Salgın nedeniyle dünyanın içe kapanması, seyahat özgürlüklerinin kısıtlanması veya küreselleşmenin sonu gelmedi. Tam aksine küreselleşmeye tekrar dönüştür. Ülkeler daha fazla ekonomik olarak pandemiye dayanamadıklarından dolayı dört gözle bekledikleri normalleşmedir. Turizmin ve yatırımların hız kazanması ülkelerin en çok beklediği ve istediği durum olarak öngörülmekte ve Asya’da imzalanan RCEP serbest ticaret anlaşması dünya için beklenen olumlu adımlar arasında değerlendirilmektedir.

ÜLKELER ARTIK ÇİN’E MESAFELİ HAREKET EDECEK!

Çin’den yayılmaya başlayan koronavirüs, Covid-19 salgınını yavaş yönetmesiyle salgın küresel boyutta yayıldı. Bu durumdan dolayı olsa gerek çeşitli ülkeler Çin’e karşı tavır takındı. (İsveç’te Huawei yasağı ve Çinli ZTE firmasına yapılan 5G yasağı gibi) tahmin edilen o ki pandemi süreci kontrol altına alındığında AB ve dünya ülkeleri Çin’e bu konuda hesap sorma adımları ya da ticari bir yaptırım tavrı takınma adımına yönelecek.

410