Umre ne zaman? Umre'ye kimler gidebilecek?

Suudi Arabistanlı yetkililer, 25 Temmuz itibariyle umre ziyaretlerinin başladığını açıkladı. Peki, umre ziyareti nasıl yapılır? Umre ziyareti için şartlar neler? Yabancı ülkelerden umreciler kabul edilecek mi?

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın aktardığına göre, hac ziyaretlerinin sona ermesinin ardından 25 Temmuz Pazar günü itibariyle umre ziyaretleri de başladı.

Mescid-i Haram İşleri Genel Başkan Yardımcısı Saad bin Muhammed el-Muhaymid, Covid-19 tedbirleri kapsamında Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram’ın umre ziyaretçilerine açıldığını söyledi.

UMRE’YE NE ZAMAN GİDİLEBİLECEK?

Umreciler, "Eatmarna" (İtemerna) uygulaması üzerinden başvurularını yaparak ibadetlerini gerçekleştirmek üzere Suudi Arabistan’a gidebilecek. 10 Ağustos’tan itibaren ülke dışından gelen kişilerin umre yapmasına izin verilecek.

Yüzlerce şirket, umre yapmak isteyen tam aşılı yabancı uyruklu kişiler için hazırlık yapıyor. Uygulama üzerinden umrecilere uçuş, ulaşım, otel ve 500 işletmeye erişim sağlanacak.

UMRE’YE GİTMEK İÇİN ŞARTLAR NELER?

Hindistan, Pakistan, Endonezya, Mısır, Türkiye, Arjantin, Brezilya, Güney Afrika ve Lübnan'dan gelenler, Suudi Arabistan’a geçmeden önce üçüncü bir ülkede 14 günlük karantinadan geçmeleri gerekecek. Bu dokuz ülke haricinde tüm ülkelere doğrudan uçuş izni veriliyor.

Umre ibadetini gerçekleştirmek isteyen kişilerin Pfizer, Moderna, AstraZeneca veya J&J aşılarını tam doz yaptırmış olması gerekiyor. Sinovac olan kişilerin de yine Pfizer, Moderna, AstraZeneca veya J&J aşılarıyla destekleyici şekilde Covid-19 aşılarının tamamlanmış olması şartı bulunuyor.

Ayrıca Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından akredite bir umre acentesi aracılığıyla gelme zorunluluğu yetkililer tarafından açıklanan şartlar arasında yer alıyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Covid-19 salgını nedeniyle hac ibadeti yapmak isteyenler yalnızca Suudi Arabistan’da yaşayanlar ile sınırlı tutulmuştu. Yurtdışından hacı adayı kabul edilmeyen Suudi Arabistan’da hac sezonu cuma günü sona erdi.

Geçen yıl mart ayında umre ziyaretlerini askıya alan Suudi yetkililer, 4 Ekim’de yurtiçinden gelenlere umre ziyaretlerini yeniden açmıştı.