2021 Turizm sektöründe ''kayıp yıl'' mı olacak?

Koronavirüs pandemisinin son dönemde Türkiye'de kontrolden çıkmış olması, turizm sektörünün ''kayıp yıl'' endişelerini arttırdı. Salgın nedeniyle yılın ilk yarısını gözden çıkarmak zorunda kalan işletmelerin ve tatilcilerin gözü kulağı, önümüzdeki günlerde alınması beklenen yeni kararlarda.

Tüm dünyayı hızla etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınının son dönemde Türkiye’de kontrolden çıkmış olması, turizmcilerin 30 milyon turist hedefini zora soktu. 

114
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kısa bir süre önce Reuters'a verdiği demeçte, günlük vaka sayılarının 5 binin altına inmesi halinde, 30 milyon turist hedefiyle Haziran’da sezonu açmayı planladıklarını kaydetti. 

214
Ancak turizmcilere göre bu rakam oldukça iyimser. Vaka sayılarında artış nedeniyle yılın ilk yarısının kaybedildiğini belirten turizmciler, 30 milyon hedefini tutturmanın zor olduğu görüşünde. Hatta bazı sektör temsilcileri, turist sayısının 10 milyonu aşmasına da razı.
Dünya genelinde pandemi nedeniyle seyahatlerin kısıtlanması ve ülkelerde içi kapanmaların yaşanması 2020 turizmini de büyük oranda etkilemişti. Bu nedenle geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 71.74 düşüşle 12.73 milyon kişi olmuştu.
414