2021 Ramazan Bayramı ne zaman?

On bir ayın sultanı Ramazan için sayılı günler kaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı takvime göre, 2021 Ramazan ayı 13 Nisan’da başlıyor. Peki, milyonlarca Müslüman’ın oruç tutacağı Ramazan ayı ne zaman son buluyor? Ramazan Bayramı ne zaman? Pandemi nedeniyle çıkarılan kısıtlamalar Ramazan ayı boyunca sürecek mi? İşte tüm merak edilenler…

Nisan ayının gelmesiyle Ramazan ayı için de geri sayım başladı. İslam alemi için on bir aydan daha hayırlı olarak görülen Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvime göre 13 Nisan’da başlayıp, 12 Mayıs’ta son bulacak. Müslümanların oruç ibadetlerini yerine getirecekleri ay, bu sene pandemi kısıtlamalarıyla geçecek.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Hicri takvime göre belirlenen dini günler, miladi takvime göre bakıldığında her sene 11 gün geriye geliyor. Buna göre Ramazan Bayramı’nın arifesi ve orucun son günü, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı imsakiyede 12 Mayıs Çarşamba olarak gösteriliyor. Bir aylık orucun ardından 13 Mayıs Perşembe günü ise Ramazan Bayramı kutlanacak. Üç gün sürecek olan bayram, 15 Mayıs Cumartesi günü son bulacak. Pazar gününün de bayram tatiline eklenmesiyle birlikte tatil süresi 4,5 gün olacak.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ

Üç ayların sonlandığı Ramazan ayı, yoksullara yardımların yapıldığı, duaların edildiği ve ibadetlerin yerine getirildiği bir ay olması sebebiyle İslam alemi için oldukça önemli bir zaman. Ayrıca İslam’ın beş şartından biri olan oruç ibadetinin de bu ay süresince yapılması, Ramazan ayının manevi değerini gösteriyor. Ramazan ayının son haftası içinde bulunan 8 Mayıs’ta ise “Bin aydan daha hayırlı” olarak ifade edilen ve Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi idrak edilecek.

FİTRE NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayına kadar olan bir senelik süredeki fitre miktarı açıklandı. Fıtır sadakası (sadaka-i fıtır) olarak da bilinen ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması göz önüne alınarak hesaplanan fitre, 28 TL olarak belirlendi. Belirlenen fitre miktarı aynı zamanda günlük fidye miktarıyla da aynı.

PANDEMİ KISITLAMALARI SÜRECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaya göre, pandemi nedeniyle yapılan kısıtlamalar, Ramazan ayında da sürecek. Erdoğan’ın açıklamasında, hafta sonları sokağa çıkma yasağının olacağı ve Türkiye genelinde kafe ve restoran gibi işletmelerin yalnızca paket servis yapabileceği ifadeleri yer aldı.

Ramazan ayında yapılan toplu iftar ve davetler de bu sene pandemi nedeniyle yapılamayacak. Kısıtlamadan etkilenecek işletmecilere bu ay için ilave destekler sağlanacak. Bu işletmelerde çalışan kişilere de yine pandemi kapsamında destek verilerek, nisan ve mayıs ayları boyunca ücretsiz izin ve normalleşme kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan kafe ve restoran çalışanlarının primleri ödenecek. Bunun yanında, kişi başı bin 500 TL de nakdi ödeme yapılacak.

Türkiye’nin tamamında uygulanan sabah 05:00 ve akşam 21:00 saatleri arasındaki sokağa çıkma yasağı Ramazan boyunca da haftanın her günü sürecek. Öte yandan, risk durumu fark etmeksizin tüm şehirlerde restoran ve kafeler yarı kapasite ile çalışmaya devam edecek. Kısıtlamaların olduğu saatlerdeki paket servis uygulamaları da mevcut haliyle sürecek.