2021 ihracat rakamları belli oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2021 yılı ihracat rakamlarını açıkladı. Pekcan açıklamasında ihracatın şubat ayında yüzde 9,6 artışla rekor kırdığına vurgu yaptı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dış ticaret rakamlarına ilişkin açıklama yaptı. Pekcan açıklamasında, "İhracat güçlü kalmaya devam ediyor" vurgusu yaparak, "Bu tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracat rakamıdır" dedi. 

Gelecek dönemlere ilişkin beklentilerini de sözlerine ekleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Reform süreci kapsamındaki adımların devreye alınmasıyla 2021'de yatırımlar ve üretimde elimizin çok daha güçleneceğini öngörüyoruz" açıklamasını yaptı.

Bakan Pekcan, açıklamasında "Yılın ilk iki ayı itibarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 79,5'ten yüzde 82,9'a yükseldi. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı şubat ayında yüzde 86,4, ocak-şubat döneminde ise yüzde 86,8 olarak gerçekleşmiştir. Şubatta ithalat, 2020'nin aynı ayına göre yüzde 9,8 artarak 19 milyar 372 milyon dolar oldu. İlk 2 ayda dış ticaret açığı yüzde 15,3 düştü" sözlerine yer verdi.