Enflasyon rakamları açıklandı: İşte zamlı memur ve emekli maaşları…

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Peki, memur ve emeklilerin 6 aylık enflasyon farkına göre alacağı zam miktarı ne olacak? İşte 2021 Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamları ve memur, emekli zamlarına dair merak edilen detaylar…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 Haziran ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayımladı. Enflasyon miktarında haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,55 artış gerçekleşti.

Yıllık düzeyde en düşük artışın alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleştiği görüldü.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar ise şöyle sıralandı:  Haberleşme, giyim ve ayakkabı, eğitim.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla şöyle: Ulaştırma, ev eşyası, gıda ve alkolsüz içecekler.

2021 MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından memur ve emeklilere yapılacak zam oranı da belli oldu. İşte memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları...

Açıklanan enflasyon verilerine göre, memurlar önümüzdeki ay maaşlarına yüzde 5,45 enflasyon farkı alacak.

Memur emekli maaşlarına ise 5.45 oranında zam yapılacak. En düşük memur maaşı yeni zamla birlikte 4 bin 330 lira oldu. 

Buna göre, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı yüzde 8,45 olacak.