2021 Ramazan Bayramı ikramiyesi ne kadar? Emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak?

Emeklilere her Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde ikramiye veriliyor. Bu yıl 2021 Ramazan Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman yatacak? 2021 Emeklilerin bayram ikramiyesi ne kadar?

Emeklilere her Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde ikramiye veriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilere verilen bin TL’lik bayram ikramiyenin bu yıl enflasyon miktarı kadar arttırılacağını açıkladı.

2021 BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR?

Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının ardından Türkiye Emekliler Derneği hesaplama yaparak bin 545 lira talep ettiklerini duyurdu.

Ancak emeklilere verilen bayram ikramiyesinin kanunla düzenlendiği ve kanunda da ikramiye tutarı bin 100 TL olarak belirtildiği için enflasyon kadar yapılacak artış için de yasal bir düzenleme yapılması gerekiyor.

Bu kapsamda zamlı bayram ikramiyelerinin bayrama vatandaşın eline geçebilmesi için  önümüzdeki hafta içinde konuyla ilgili düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderilmesi gerekiyor.

EMEKLİNİN BAYRAM İKRAMİYESİNDE 3 ALTERNATİF VAR

Öte yandan emeklilere verilecek bayram ikramiyesinde yapılacak zam ile ilgili üç alternatif olduğu gündemde. Bu alternatiflerden ilki, 6 aylık enflasyon miktarındaki farkın ikramiyelerle emekliye yansıtılması. Bu durumda Ocak ayındaki yüzde 8.36’lık fark ilk ikramiyeye eklenmiş olacak.

İkinci alternatif ise ikramiye döneminde de, Temmuz ayında belli olacak olan yeni enflasyon oranında zam yapılması. Üçüncü ve son alternatif ise yıllık enflasyonun ikramiyeye yansıtılması.

Bu durumda 2020 yılı enflasyonu, ikramiyeye yansıtılacak, bu da yüzde 14.6 olacak.