2021 asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücretle çalışan binlerce kişi 2021 yılı asgari ücret zam oranının ne zaman açıklanacağını araştırmaya başladı. Önümüzdeki günlerde işçi ve işveren sendikalarının da katılımıyla gerçekleştirilmesi beklenen asgari ücret tespit komisyonu toplantılarının ardından yeni tutar açıklanacak. Peki, 2021 asgari ücret zammı ne kadar olacak ve ne zaman açıklanacak?

Asgari ücret zammı için geri sayım başladı. 2021 yılında bir çalışanın alacağı en düşük maaşın belli olacağı görüşmeler önümüzdeki günlerde yapılacak. İşte süreçle ilgili bilinmesi gereken bazı detaylar…

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

2021 asgari ücret tutarı Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek. Geçtiğimiz yıllardaki uygulamalara benzer şekilde görüşmelerin gerçekleştirilmesi durumunda aralık ayının ilk haftasında yol haritasının belirlenmesi, ikinci haftasında işveren sendikasının en sahipliğinde ilk toplantının gerçekleşmesi üçüncü haftasında işçi sendikasının ev sahipliğinde toplantının gerçekleşmesi, son haftasında ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılacak toplantıda kararın açıklanması bekleniyor. Yani 2021 asgari ücret zam oranının aralık ayının son haftasında açıklanacağı tahmin ediliyor.

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine yıllık enflasyon oranının üzerinde bir zam yapılması durumunda enflasyon yüzde 12 olarak baz alınırsa 2020 yılında 2 bin 324 lira olan asgari ücretin 2021 yılında 278 liralık zamla birlikte 2 bin 602 lirayı aşacağı tahmin ediliyor.