ALES'e girenler sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak mı?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) 2 Mayıs'ta yapılması bekleniyordu. Ancak Cumhurbaşkanlığının "Tam Kapanma" kararı almasının ardından tüm sınavların ertelendiği duyuruldu. Peki, ALES sınavı da ertelendi mi? ALES sınavı ne zaman yapılacak? ALES'e girenler sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak mı?

Cumhurbaşkanığı Kabine Toplantısı'nın ardından alınan "Tam Kapanma" kararı nedeniyle yüz yüze yapılacak tüm sınavların ertelendiği duyuruldu. Ancak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sınavı ertelenmedi.

ALES SINAVINA GİRECEKELR KISITLAMALARDAN MUAF MI?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınavlarına katılanlar kısıtlamalardan muaf olacak.

İçişleri Bakanlığının 81 ile gönderdiği tam kapanma genelgesinde, "ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan ve ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri kısıtlamadan muaf olacak" ifadesine yer verildi.

ALES SINAVI KAÇTA BAŞLAYACAK?

2021 ALES sınavı, daha önceden de belirlendiği gibi 2 Mayıs'ta sorunsuz şekilde yapılacak. Saat 10:15'te başlayacak olan sınav için, adayların10.00'da sınav binalarında olmaları gerekiyor.

ÖSYM'DEN AÇIKLAMA

ÖSYM, koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamındatam kapanmanın olduğu günlerde gerçekleşecek ALES sınavı için resmi internet sitesinden bir duyuru yayınladı.

Açıklamada, "Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/1), 2021 yılı ÖSYM Sınav Takviminde ilan edilen 02 Mayıs 2021 Pazar günü gerçekleştirilecektir. İçişleri Bakanlığının yayımlamış olduğu Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi kapsamında; 02 Mayıs 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek 2021-ALES/1’e katılacak adaylar (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) Sınava Giriş Belgelerini, sınav görevlileri ise sınava ait Görevlendirme Belgelerini yanlarında bulundurmak kaydıyla sınav günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklardır. Adaylara ve kamuoyuna önemle duyurulur" ifadeleri kullanıldı.