2020'lerde dünya nasıl bir yer olacak?

Covid-19 salgını, depremler ve dünya genelinde yaşanan askeri hareketlilikleri aylar öncesinden bilen fütüristlerin, senenin ilk yarısı için yapmış olduğu tüm uyarılar gerçekleşti. Bunun üzerine, insanlar yılın ikinci yarısında ve 2020’li yıllarda ülkemizi ve dünyayı neler beklediğini merak etmeye başladı. Peki bundan sonra neler olacak? İnsanlığı nasıl bir düzen bekliyor? Ekonomik ve siyasi anlamda dünyada neler yaşanacak?

Analistler 2020 yılının birçok açıdan zorlayıcı ve stresli olacağının sinyalini yılbaşında vermişti. Virüs salgınını aylar öncesinden bilen fütüristlerinde, senenin ilk yarısı için yapmış olduğu tüm uyarılar gerçekleşti. Bunun üzerine, insanlar yılın ikinci yarısında ve 2020’li yıllarda ülkemizi ve dünyayı neler beklediğini, merak etmeye başladı.

Youtube kanalından yapmış olduğu gelecek öngörüleriyle adından sıklıkla söz ettiren Stratejist Hamza Yardımcıoğlu, merak edilen yakın gelecek öngörülerini sıraladı...

Yardımcıoğlu’nun 2020’lerde değişmesini öngördüğü başlıca kavramlar şöyle;

DÜNYA BAMBAŞKA BİR YER OLACAK

Teknoloji kavramını, otomasyon devrimi olarak düşündüğünü belirten Yardımcıoğlu, makinelerin üretimde insanların yerini almaya başlayacağını ve dolayısıyla önümüzdeki yıllar içinde şu anki mevcut iş alanlarının yüzde 40’ının ortadan kalkacağını söyledi. Robotların insanların yerini almasıyla işsizliğin artacağını ancak bununla birlikte yeni iş kollarının da oluşacağını ifade eden Yardımcıoğlu, insana olan ihtiyacın azalacağını kaydetti.

Bir diğer unsurun nakitsiz toplum olduğunu ve para kavramının tamamen ortadan kalkacağını söyleyen Stratejist, para sisteminin çökmesiyle tüm alışverişlerin kripto paralar ile yapılacağını ve dünyanın yeni bir dönüşüme gireceğini ifade etti.

İNSANLAR ROBOTLAŞACAK

Tüm bunların yanı sıra, robot köpeklerin güvenlik sektörünün yanı sıra kullanımının artacağını ve transhümanizm akımında önemli bir yer tutacağı görüşünde olan Yardımcıoğlu, makinelerin insan zekasına ulaşacağını belirtti. Mahremiyetin yok olacağı, dünyanın adeta bir gözetim toplumuna dönüşeceğini analiz eden Yardımcıoğlu, Çin’deki kredi sistemini örnek vererek insanoğlu’nın değerinin puanlarla ölçüleceğini ifade etti.

Yapılan araştırmalara göre böcek nüfusunun hızla azaldığı ve bunun yıllık yüzde 2,5 oranında olduğunu belirten Yardımcıoğlu, böcek neslinin ortadan kalmasının tüm ekolojik dengeyi alt üst edeceğini belirtti ve gıda kriziyle hayvanların yok edilmek istenmesine değindi. Hayvanların yok edilmesiyle ekolojik dengenin bozulacağını ve insanların genleriyle oynanması üzerine dünyanın tamamen bambaşka bir yer olacağını kaydeden Yardımcıoğlu, her şeye rağmen küresel ısınmanın önüne geçilemeyeceğini söyledi.  

2020’NİN İKİNCİ YARISI

Ekonomik açıdan zorlu bir süreç geçirebileceğinizi belirten analistler, krizin boyutunun derinleşebileceğini ve 2020’nın bir final yılı olabileceğini söylüyor.

İşte uzmanların ülkemiz için öngördüğü değişimler;

*İstanbul oldukça konuşulabilir. İstanbul’un altındaki tarihi ve üstündeki düzenlemeleri 2020’nin en çok konuşulan konuları arasına girebilir.

*Ekonomik anlamda değişik süreçlerden geçtik ve geçmeye devam edeceğiz bu sebeple sendikalar ve sendikalaşmalar gündeme gelebilir. Haziran itibariyle yeni sendika modelleri ve yapılanmaları ile karşılaşabiliriz.

*Tarım konusu daha yüksek sesle konuşulabilir.

*Temmuz ayıyla beraber yer altı zenginliklerimiz gün yüzüne çıkabilir.

*Türkiye İran ilişkileri yılın ikinci yarısında bolca gündeme gelirken, 1979 yılında Satürn - Başak döngüsünde rejim değiştiren İran, yönetim konusunda kendi tarihinde ilkleri yaşayabilir. İran’ın haritasına göre söylemem gerekir ki; İran kesinlikle rejim değişikliklerine gidecek. Bununla ilgili tüm emareleri bu yıl görebiliriz.

*Mayıs ayından itibaren yeni göçmen yasaları ile karşılaşabiliriz. Ülke dışına giriş ve çıkışlarda farklı siyasi düzenlemeler söz konusu olabilir.

*Bu süreçlerde Akdeniz oldukça konuşulabilir.