Koronavirüse rağmen askeri harcamalarda rekor artış yaşandı

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün raporuna göre, dünyada askeri harcamalar geçen yıl yüzde 2,6 arttı ve yaklaşık 2 trilyon dolara yükseldi. Peki, en çok askeri harcama yapan ülkeler hangileri?

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), ''Dünyada Askeri Harcamalardaki Eğilimler 2020'' raporunu yayınladı. Raporda yer alan bilgilere göre,  küresel askeri harcamalar 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 2,6 artış gösterdi ve 1 trilyon 981 milyar dolara yükseldi. Bu rakamın, 1988 yılından bu yana askeri harcamalardaki en büyük yıllık meblağ olduğu kaydediliyor.

SIPRI, kurulduğu 1966'dan bugüne çatışma, silahlanma, silah kontrolü ve silahsızlanma gibi alanlarda araştırma, rapor ve analizler hazırlıyor.

 Ülkelerin milli geliri üzerindeki askeri harcamaların, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisine rağmen arttığına dikkat çekilen raporda, bu yükün 2020'de 0,2 artışla yüzde 2,4'e yükseldiği kaydedildi.

Washington merkezli Uluslararası Politika Merkezinin Silah ve Güvenlik Programı Direktörü William D. Hartung, yaptığı açıklamada, küresel salgın, iklim değişikliği ve çeşitli ekonomik ve sosyal adaletsizliklerin insan hayatı ve geçim kaynakları için büyük riskler oluşturduğu bir zamanda askeri harcamalardaki artış, küresel politikacıların karşılaşılan en acil zorlukları ele alma konusundaki başarısızlığına işaret ettiğini belirtti.

EN ÇOK ASKERİ HARCAMA YAPAN ÜLKELER HANGİLERİ?

SIPRI’nın raporuna göre, 2020 yılında küresel askeri harcamaların yüzde 62'sini 5 ülke oluşturdu. Geride bıraktığımız yıl en çok askeri harcama yapan ülkeler sırasıyla ABD, Çin, Hindistan, Rusya ve İngiltere oldu.

Amerika’nın harcamaları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artışla 778 milyar dolara çıktı. ABD’nin son yıllardaki askeri harcamalarındaki artışın nedeni, büyük devletler arasındaki rekabetin bir göstergesi olduğu şeklinde yorumlanıyor.

ABD'yi takip eden Çin'in harcamalarında da son on yılda yüzde 76’lık bir artış dikkat çekti.

RUSYA İKİ YILDIR YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Rusya ise, askeri harcamalarını son on yıllık süreçte yüzde 26 arttırdı ve 61,7 milyar dolara çıkardı. 2020’de en fazla askeri harcama yapan 4'üncü ülke olan Rusya’nın savunma harcamaları son iki yıldır üst üste yükseliyor.

Listenin 5’inci sırasında yer alan İngiltere ise geçen yıl 59,2 milyar dolarlık harcamasıyla Batı Avrupa'da en fazla askeri harcama yapan ülke olarak öne çıktı.

Suudi Arabistan’ın askeri harcamaları ise yüzde 10 düşüşle yaklaşık 57,5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bu ülke dünya sıralamada bir sıra gerileyerek 6'ncı sıraya düştü. İtalya’da 2020’de askeri harcamalarını arttıran ülkeler arasında yer aldı. İtalya, son 10 yılda ilk 15 ülke arasında askeri harcamaları en fazla artıran ülke olarak kayıtlara geçti. 2020 küresel askeri harcamaların yüzde 1,5'ini yapan İtalya, bu yıl 28,9 milyar dolarla 11'inci sırada yer aldı.

TÜRKİYE’NİN ASKERİ HARCAMALARI YÜZDE 77 BÜYÜDÜ

SIPRI’nin değerlendirmelerine göre, Türkiye'nin de son 10 yıllık askeri harcamalarında yukarı yönlü bir eğilim söz konusu. Ayrıca Türkiye’nin askeri harcamalarının yüzde 77 büyüdüğüne işaret edilen raporda, ülkenin 2020'deki askeri harcamasının 17,7 milyar dolar olduğu belirtildi.

Türkiye'nin askeri harcamalarında bu büyümenin özellikle 2015'ten bu yana daha dikkat çekici hale geldiği ifade edilen raporda, 2020'nin askeri harcamalarda yüzde 5'lik düşüşle istisna teşkil ettiği kaydedildi.