2020'de Donald Trump'ın rakibi kim olacak?

3 Kasım 2020’de gerçekleştirilecek ABD başkanlık seçimleri kulislerinde odak noktası başkan Donald Trump olarak görülüyor. ABD başkanı Donald Trump'ın tekrar seçilip seçilmeyeceği ve Demokratların, başkan Trump'ın karşısına kimi getireceği merak konusu...

Göreve ilk geldiği zaman itibariyle Amerikan tarihinin en yaşlı başkanı olan Trump’ın ikinci kez göreve gelmesini kimin engelleyebileceği tartışılıyor.

ABD başkanı Donald Trump, 2015 yılında ABD başkan adayı olma planını, TV yıldızı olarak açıkladığında kimse tarafından ciddiye alınmamıştı. Trump'ın başkanlık öyküsü 1987'li yıllara kadar dayanıyor. Öyle ki bu tarihte Trump'ın başkanlığı ile alakalı haberler ortaya çıkmıştı. Trump o zaman yaptığı açıklamada “Hayır aday değilim, ama aday olursam kazanırım” demişti. Bir süre sonra fikrini değiştiren Trump, 2000 yılındaki başkanlık seçimleri için Reform Partisi’nden aday adayı olup sonra geri çekilmişti. 2004 seçimleri için adaylığı ciddi olarak düşündüğünü açıklamış ve sonra yine vazgeçmişti. 2012 seçimlerinden önce de bazı girişimleri olmuştu. Bu sebeple 2016 seçimlerinde Trump'ın başkan olması beklenen bir durum değildi.  Hatta Trump'ın ABD başkanı olması bir yana, 2016 seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olması bile pek ihtimal dahilinde görülmüyordu. Başkan Trump'ın adaylık sürecinde 16 aday adayını geride bırakması büyük bir sürpriz olmuştu. Askeri ya da idari bir geçmişi olmamasına rağmen Hillary Clinton'u geride bırakması ülkede yankı uyandırmıştı.

Söylediği sözlerle gündemden düşmeyen ABD başkanı Donald Trump, ikinci dönem adaylığı için hazırlıklarını uzun zamandır sürdürüyor. Hatta 2020 seçimlerine katılmak için gerekli evrakları 2017’nin Ocak ayında, başkanlık yemini ettiği günün hemen ardından ilgili makamlara sunmuş birisi olarak, şimdiden Demokrat Parti’ye mesaj gönderdi. Mesajında; “Haydi karşıma birini çıkarın artık. Nasıl olsa onu yeneceğim”. ifadelerini kullandı. Kimilerine göre Cumhuriyetçi Parti içinden Trump’ın karşısına ciddi rakipler çıkacak. Şu an ise Trump dışında adaylığını açıklayan sadece bir kişi bulunuyor. O da 2016 seçimlerine Liberteryen Parti’nin başkan yardımcısı adayı olarak katılmış olan eski Massachusetts valisi Bill Weld. 

Weld’in aday olması pek muhtemel görünmüyor. Bunun sebebi ise kürtaj hakkı, eşcinsel evliliği ve esrarın yasallaştırılması gibi bir çok konuda Cumhuriyetçilerin geleneksel tutumlarıyla çatışıyor. 

Demokrat aday adayları kalabalık

Barack Obama döneminde sekiz yıl başkan yardımcılığı yapan ve şu anda Demokrat Parti yarışında önde görünen Joe Biden ile 2016 Başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton’la Demokrat Parti’nin adaylığı için çekişen Bernie Sanders dışındaki 22 aday adayı, şimdilik Washington çevreleri dışında çok bilinen isimler değil.

Demokrat aday adaylarının çok geniş bir yelpazeye yayıldığını söylemek mümkün. İçlerinde bir ruhani danışman ve yazar (Marianne Williamson), eşcinsel olduğunu ilan eden bir belediye başkanı (Pete Buttigieg), Irak’ta görev yapmış Hindu bir eski asker (Tulsi Gabbard), bir teknoloji girişimcisi (Andrew Yang) ve çeşitli eyaletlerde görev yapan/yapmış valiler, belediye başkanları ve senatörler bulunuyor. Şimdiden ABD tarihinin en fazla kadın aday adayının (altı kişi) yarıştığını söylemek mümkün.