2020 yılına koronavirüs damga vurdu! İşte 2020 yılının 2 ayında dünyayı yeniden şekillendiren olaylar...

Dünya 2020 yılına yeni umutlar ve 2019'da yaşanan olayları ardında bırakmak isterken, yeni yılın ilk gününden bu yana; savaşlar, göçmen sorunu, aşırı sağın yükselişi ve en çok da Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele etmeye çalışıyor. Dünyanın dört bir yanından koronavirüse bağlı ölüm haberleri gelirken, iç savaşlar ve mücadeleler de devam ediyor. 2020 yılının iki buçuk ayında yaşananlar neler? 2020 yılında en çok neler konuşuldu?

ABD - İRAN GERİLİMİ

Gerilimin tırmandığı Kasım Süleymani suikastinin ardından kısa süren sessizlikte, İran koronavirüs ile mücadele kapsamında ABD’den ilaç yaptırımlarını kaldırması çağrısında bulundu. Ülkede koronavirüs nedeniyle yaşanan ölümler ve virüs tespit edilen vaka sayısı hızla tırmanırken, ABD ve İran arasında, yılın ilk günlerinde başlayan gerilim Irak üzerinden yeniden hareketlendi. İran, Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD güçlerinin konuşlu olduğu Taci Üssü’ne bir haftada iki kez saldırı düzenledi.

117

Yeni tip koronavirüsün Irak’ta da görülmesi ve İran’ın saldırılarının ardından ABD ordusu ülkedeki üç üssü terk ederek yerini yerli kuvvetlere bırakma kararı aldı. Askerlerin ilk etapta El Kaim, Kayyara ve Kerkük’teki üsleri terk edeceği iddia edildi.  


217

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ

Ocak ve şubat aylarında geniş kitlelerin katılımı ile aday adaylarının yarışına sahne olan ABD Başkanlık seçimleri, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ABD’de hızla yayılmasının ardından sessiz sedasız sürdürülmeye devam ediyor. Seçim kampanyaları konvansiyonel medyaya yönlendirilirken, sosyal medyadan da kampanya için destek alınıyor.  


Cumhuriyetçilerin sönük seçim kampanyası ve ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs ile mücadelede gerekli adımları zamanında atmaması, eyaletlerde de rakipleri arasından sıyrılarak adı öne çıkan Joe Biden’ın elini güçlendiriyor. 

417