Koronavirüs yarışı Biden ve diğer demokratlardan önde götürüyor

Bernie Sanders’ın kampanyasının askıya alınmasıyla, Demokratların aklındaki başkan adayı koltuğuna Joe Biden oturdu. Donald Trump’ın 6 puan önünde olan Biden, seçimlerde en rekabetli bölgelerden olan Pensivanya, Wisconsin ve hatta Florida’da önde. Öyle ki, nisan ayında CNN’de yapılan bir ankette Biden’a olan destek ülke genelinde yüzde 50’nin üzerindeydi.

Görünen o ki, Biden 32 yıl aradan sonra demokratlar için üçüncü kez cazibeli olmuş durumda. Eski Başkan yardımcısı Joe Biden, onu senatör olarak ölmekten kurtaran -ya da Trump’un tercih ettiği gibi “onu çöp yığınından çıkaran”- eski Başkan Barack Obama’nın mirasına sahip olacak.

COVID-19 BIDEN’A YARADI

Soru, bunun Biden için bir sıçramamı olduğu yoksa zirveye oturup oturmayacağıdır. Zira Covid-19 salgınıyla mücadele eden ABD’deki durum 77 yaşındaki aday için biraz ideal. Amerika, Trump’tan kurtulacağının güvencesini vermiş olmasına rağmen daha da derinleşmiş bir salgın krizinin ortasında. Covid-19’un ABD genelinde bu denli yayılması beraberinde tartışmaları getirirken, Amerika bir yıkımla karşı karşıya. Özellikle de Trump için bir övünç kaynağı olan işsizlik rakamları ve ekonomi. Ayrıca virüsün yakın zamanda biteceğine dair herhangi bir işaret de yok. Dolayısıyla Covid-19 salgınında halkın nezdinde Trump’a olan güven tamamen uçup gitmiş durumda.

Yine de tüm bu yaşananların ortasında Biden için uyarı işaretleri var. Trump’un salgının maliyetine yönelik verdiği rakamlar ABD tarihinin en kötü dönemine işaret ediyor. Fakat bu durum kısa süreli de olabilir. Tamamen aşağı doğru hareket eden rakamların yerini dalgalı veriler de alabilir. Fox News’in yaptığı ankette Trump’ın iş onayı oranı yüzde 49’a yükselmişti. Fakat gelinen noktada Trump, Biden ile yüzde 42 oranında berabere kaldı.

ANKETLER ÜZERİNDE OYNAMA YAPILDI

En rahatsız edici: Ankete katılanlara, “Coronavirüs salgınında hangi lider daha iyi mücadele eder, Obama mı yoksa Trump mı?” sorusunu soran Politico/Morning’in sonuçlarında Obama yüzde 52 ile Trump’u geride bıraktı. Fakat aynı araştırma şirketi Trump’ı Biden’a tercih eden anketler yayınladı. Bu, Biden'ın bir sonraki başkan olup olmadığını sorgulamadan Trump'ı yenmesi gereken düz bir referandum sorusu.

“Referandum” anahtar kelime. Biden, Kasım seçimlerinde Trump’un yenebilecek en iyi donanıma sahip olan aday. Fakat Trump, Hillary Clinton’a yaptığı gibi bunu ikili bir seçime dönüştürürse, Biden’ın zaferi tehlikeye girer.

SEÇİMLERİN İKİLİ SEÇİME DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

Trump’un Clinton’a yaptığı gibi seçimleri ikili bir seçime dönüştürme stratejisini Biden’a da uygulaması zor olacaktır. Zira Biden’ın Trump’un seçim stratejisini ve Clinton’a yapılanları iyi bir şekilde analiz ediyor. Diğer taraftan Covid-19 Biden’a yardımcı olabilir. Zira Covid-19’la mücadelede Trump yönetimi ciddi bir şekilde afalladı.

Biden’ın hedefinde Cumhuriyetçi taban değil de ılımlı olan ve iki parti arasın geçiş yapabilen kesim var. Fakat Biden’ın korkması açıkçası her iki adayında kokması gereken bir gerçeklik var. O da seçimlerin Covid-19’un gölgesinde geçip geçmeyeceğidir. Seçime doğru Covid-19’un etkisi hafifleyecektir. Ekonomi kısmen açılacaktır ama seçimler ikinci virüs dalgasının gölgesinde gerçekleşecektir. Ki, Covid-19’da ikinci bir salgın dalgasının olması muhtemeldir. Bu durumda da her iki partide geçişken olan seçmenler sadık başına gitmeyi yeğlemez ve bu da geçişken Cumhuriyetçilere odaklanan Biden’a zarar verebilir.

Önceki ABD Başkanı Barack Obama’nın iki dönem boyunca başkan yardımcılığını yürüten Joe Biden, genel seçimlere doğru, şanslı ya da doğru bir şekilde devam edebilir. Fakat koronavirüsün etkisiyle de artık durum tamamen iki adayın kontrolünün dışına çıkmış halde. Dolayısıyla Trump’ın en büyük rakibi demokratlar değil. En büyük rakip coronavirüs.