Türkiye'de internet erişimi yüzde kaç? Covid-19 dijital uçurumu derinleştiriyor...

Yei tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı okulların kapatılması kararının ardından uzaktan eğitim modeline geçerek, çocukların okullardan uzaklaşmasının önüne geçilmişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklama ile uzaktan eğitimin 31 Mayıs'a kadar uzatıldığını vurgularken, 2020 LGS sınavı ve okulların ne zaman açılacağı merak konusu oldu.

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılmasının ardından Türkiye’de ilk yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası 11 Mart’ta tespit edilmiş, önlemler kapsamında 16 Mart’ta okulların tatil olması kararı alınmıştı. Okulların tatili virüsün Türkiye’de yayılması gözlemlenerek 30 Nisan’a kadar uzatılırken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün eğitimin yol haritasını yeniden açıkladı.

Önlemler kapsamında yüz yüze eğitim 31 Mayıs tarihine kadar ertelenirken, EBA TV ve TRT üzerinden uzaktan eğitim derslerinin devam etmesi kararı alındı.

Milli eğitim Bakanlığı virüs önlemleri kapsamında okulların tatil edilmesinin ardından EBA TV platformunu oluşturarak uzaktan eğitim modeli ile çocukların okullardan tamamen kopmaması için ders içeriklerini buradan yayınlamıştı.

Aradan geçen sürede EBA TV, yayın içerikleri ve çocukların ilgisizliği noktasında eleştirilirken, OECD’nin hazırladığı 'Covid-19 Salgınında Eğitim' OPEC raporu Türkiye’de uzaktan eğitimin zorluklarını bir kez daha ortaya koydu.

DİJİTAL UÇURUM

Yapılan araştırmaya göre, ülkelerin, okul çalışmaları için kullanabileceği bir bilgisayarı olan öğrencilere göre de sıralandığı listede Türkiye, OECD ortalamasının altında kaldı ve sıralamada 64’üncü oldu.

Bilgisayara erişimi olan öğrencilerin ortalaması Türkiye’de yüzde 70’in altında kalırken ‘Avantajlı okullarda’ okuyan öğrencilerde bu oran yüzde 90’a yaklaştı.31 Mayıs tarihine kadar ‘uzaktan eğitim’in devam etmesi kararı ile birlikte Türkiye’de en çok eleştirilen eğitim modellerinden, özel okul ve devlet okulu farkı 2020’nin olağanüstü koşullarında ‘dijital uçurum’ kavramını ön plana çıkardı.

Araştırmada, Danimarka, Slovenya ve Norveç, listenin ilk üç sırasında yer alırken, Dominik Cumhuriyeti, Filipinler ve Endonezya ise son sırada yer alan ülkeler.

2.7 MİLYON HANEYE İNTERNET GİRMEDİ

2019 yılında TÜİK’in Hanehalkı Bilişim Teknolojileri verileri incelendiğinde, Türkiye’de 16 ile 74 yaş aralığında bulunan 60 milyon 102 bin 478 kişiden hayatında interneti hiç kullanmamış olanların sayısının 15 milyon seviyesinde olduğu ortaya çıkmıştı.

TÜM ÖĞRENCİLER SINIF GEÇECEK

Uzaktan eğitimde odaklanılan nokta ilk olarak ilköğretim kademeleri ve okula yeni yeni alışmaya çalışan yaş grupları olmuştu. Fakat uzaktan eğitim modelinin en mağdur olan yaş grupları ise 8 ‘inci sınıflar ve 11 – 12’inci oldu.

Liselere ve üniversiteye giriş sınavlarının yoğun temposundan bir anda kopan öğrenciler, yaz telafisi ya da sınav tarihlerinin değişip değişmediği noktasında belirsizlikler sürerken, Milli Eğitim Bakanı Selçuk sınavların durumunun önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi.

Sınıf geçmek ise öğrencilerin birinci dönem notları baz alınarak uygulanırken, öğrenciler zayıf olan derslerinden sorumlu olarak geçecek.