Kur'an-ı Kerim öğretimi de uzaktan yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle, 2020 yaz aylarında yapılması planlanan Kur'an kurslarının da uzaktan eğitim modeli ile vatandaşlara ulaştırılacağını duyurdu. Diyanet TV üzerinden yapılacak olan diyanet Yaz Kur'an Kursu, 29 Haziran 2020 10.30'da, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın vereceği ilk dersle başlayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığının 'Yaz Kur'an Kursları', yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle uzaktan eğitim modeli eğitim verecek.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın vereceği ilk ders ile Diyanet TV'de 10.30'da bşlayacak olan yayın, 6 hafta devam edecek. 

HANGİ DERSLER YER ALACAK?

Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenmek isteyenler için "Kur'an Öğreniyorum", Kur'an-ı Kerim okumayı bilen, okuyuşunu güzelleştirmek ve tecvit öğrenmek isteyenler için "Kur'an Okuyorum", itikat, ibadet, siyer ve ahlak derslerinden faydalanmak isteyenler için ise "Dinimi Öğreniyorum" başlıkları altında verilecek olan dersler, hafta içi her gün üç kuşak halinde ekrana gelecek.

Kur'an'ı Öğreniyorum saat 10.30'da, Dinimi Öğreniyorum saat 11.00'de, Kur'an Okuyorum ise saat 17.00'de yayınlanacak. Dersleri takip edemeyen ya da tekrar izlemek isteyenler, Diyanet TV YouTube kanalından ilgili eğitim videolarına erişebilecek.

ÜCRETSİZ KİTAPLAR DAĞITILACAK

Diyanet İşleri Başkanlığının, "diyanet.gov.tr" adresi üzerinden kayıt yaptıran öğrenciler, en yakın müftülüğe başvurmaları halinde 'Yaz Kur’an Kursu' kitaplarını ücretsiz olarak temin edebilecek. Bununla beraber kitapların PDF formatına da ulaşılabilecek.

Çocuklara sahih dini bilginin aktarılmasında önemli bir imkan olan ‘Yaz Kur’an Kursları’nın sonunda sistemde kayıtlı öğrencilere isteğe bağlı olarak ‘EHYS’ üzerinden test usulü online değerlendirme yapılacak, başarılı olanlara e-başarı belgesi verilecek.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI'NDAN MESAJ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, dersler öncesinde sosyal medya platformu Twitter'da paylaştığı mesajla gençlere seslendi. Prof. Dr. Erbaş mesajında, "Sevgili öğrenciler, kıymetli gençler bu sene yaz Kur’an kurslarında maalesef camilerimizin o neşe ve huzur dolu atmosferinden ve arkadaşlarınızdan uzak kalacaksınız. Ancak ister evde ister tatilde, nerede olursanız olun yanınızda televizyon ya da internet varsa Diyanet TV’nin yaz Kur’an kursu eğitimlerine büyük bir zevkle katılabileceksiniz" dedi.