2020 hızlı başladı! İşte dünyada ve Türkiye'de yaşanan olaylar...

2019'da dünya küresel iklim krizi, doğa olayları, virüsler, hastalıklar ve Suriye, Yemen, Suudi Arabistan, Afganistan vb. ülkelerde yaşanan terör olaylarına sahne olmuştu. 2020'den umut ve barış dileyen dünya, ilk bir ayda baş döndüren bir hızda yaşanan olaylara sahne oldu. Türkiye'de ve dünyada yaşanan olaylar herkesi derinden sarsarken, yaşanan kayıplar dünya çapında büyük üzüntülere neden oldu. İşte yalnızca 27 günde dünyada yaşanan olaylar...

ABD’nin Bağdat Havalimanı’nda düzenlediği suikastte, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani öldürüldü. Kasım Süleymani için İran’da düzenlenen cenaze törenlerinde ise 70’e yakın kişi hayatını kaybetti. Ayetullah Hameny, cenaze sonrası intikam sözü verdi. Sokak olaylarını bir kez daha tetikleyen Kasımi’nin ölümü, rejim karşıtlarını sokağa döktü. 

115

İntikam sözü veren İran, önce ABD’nin Irak’ta güvenli bölgede bulunan Büyükelçiliğine saldırı düzenledi ardından Ukrayna’ya ait yolcu uçağını ‘yanlışlıkla’ düşürdü. İran – ABD gerilimi Kiev’e giden Ukrayna uçağının düşürülmesi ile bir daha tırmanırken, ABD Başkanı Donald Trump, savaş istemiyoruz sözleri ile gündeme damga vurdu. 

215

Rusya Başbakanı Medvedev, Devlet Başkanı Vlademir Putin’in Federal Meclis’te konuşma yaptığı sırada Kremlin Sarayı’na giderek hükümetin istifasını sundu. 

Çin’in Wuhan kentinden başlayan coronavirüs, ülke çapında 80 kişinin ölümüne neden oldu. Virüs nedeniyle şehir karantina altına alınırken, yetkililer yaklaşık 3 bin kişinin enfekte olduğunu açıkladı. Virüs Çin’in ardından Fransa ve ABD’de de görüldü. 

415