Yeni biyolojik silah böcekler mi?

Virüs salgınını aylar öncesinden öngören Stratejist Ertan Özyiğit, yeni biyolojik savaşın böceklerler olabileceğini öne sürdü ve Japonya tarafından yetiştirilen böceklerin Çin'deki büyük şehirlere havadan atıldığını söyledi.

Covid-19 salgını, depremler ve dünya genelinde yaşanan askeri hareketlilikleri göz önünde bulundurduğumuzda 2020 yılının felaketlerle dolu olduğunu görüyoruz. Stratejistler bu yılın birçok açıdan zorlayıcı ve stresli olabileceğinin sinyalini çok daha öncesinde vermişti. Özellikle virüs salgınını aylar öncesinden bilen Yönetim ve İletişim Stratejisti Ertan Özyiğit’in yapmış olduğu tüm uyarılar bir bir gerçekleşti.

Dünya hala virüs salgınıyla mücadele ederken Özyiğit, koronavirüsten sonra beklenen felaketi açıkladı. Stratejist yazar Ertan Özyiğit, yeni biyolojik savaşın böceklerler olabileceğini öne sürdü. Özyiğit, Japonya'nın böcek yetiştirerek Çin'e saldırdığını söyleyerek, ''Japonlar seramik küpler içerisine böcekler yerleştirerek Çinlilerin bulunduğu büyük şehirlerin üzerine attılar. Mikropları yetiştiriyorlar’’ dedi.

MUTASYONA UGRAMIŞ TROPİK BÖCEKLER

Bunları fosiptik çukurlarında ya da ölmüş insanların üzerinde denediklerini belirten Özyiğit, bu mikropların böcekler ya da sivrisinekler olabileceğini söyledi. Ayrıca sivrisinekleri biyolojik savaşta kullanmanın ekonomik olarak ilgi çektiğini söyleyen Özyiğit, Karadeniz'de bir takım çalışmalar yapıldığını belirtti ve ‘’2014 yılında Tiflis'te bazı çalışmalar başladı. Pentagon'a bağlı bir kuruluş tarafından insanlar üzerinde deneme yoluyla yapıldı. Karadeniz'deki sineklerin artması ve kaşıntıların çoğalması bu sebeptendir. Bu sinekler Gürcistan, Güney Rusya ve Türkiye'de tespit edildi’’ dedi.

TÜRKİYE’DE DE TESPİT EDİLMİŞ

Sivrisinek ısırma aktivitelerinin 1960'da başlayarak, 2014'te hızlandığını ve 2018'de nihai sonuca ulaştığının altını çizen Özyiğit, burada tropikal sineklerin olduğunu ve normal şartlarda bu böceklerin bölgede yaşama şansı olmadığını ancak mutasyona uğramaları nedeniyle yaşayabildiklerini belirtti. Avrupa Sağlık Önleme ve Koordinasyon Merkezi’nin sözü geçen tropikal sinekleri Gürcistan'da görüntülediğinden söz eden Özyiğit ayrıca bu böceklerin, Rusya'da Kraznodar bölgesi ve Türkiye'de Karadeniz bölgesinde tespit edilip yayılmalarının izlendiğini kaydetti.

‘’Dünyanın bu kısmı için alışılmadık bir durum halinde gelecekte olan senaryoları bekliyorlar’’ diyen Özyiğit, ‘’Yani bütün börtü böcekler üzerinde çalışmışlar. Bu anlattıklarımız çok gizli bilgiler değil. Karadeniz bölgesinde daha önce görmedikleri böcekler görecekler. Bu böcekleri istedikleri şekilde aktif edebiliyorlar’’ şeklinde konuştu.

SIRADA NE VAR?

Çekirge istilası döneminde de konuyla ilgili açıklamalarda bulunan stratejist Ertan Özyiğit, bundan sonra daha çok karınca ve örümcek göreceğimizi söyledi.

Son olarak kuşlarında garip hareketler edeceğini kaydeden Özyiğit, ‘’Hayvanların manyetrik alanlarla ilgili bir davranışı var. Yarısı uçarken ses çıkartıyor. Diğeri onlardan etkileniyor. Cisimleri tanıyorlar ve görmedikleri için etkileşiyorlar. Bunlara örnek olarak yunusları verebiliriz. Çekirgeler de aynı. Alman bilimadamı bir araştırma yapmış. Çekirgeler istenilirse istenilen yere toplanıp yönlendirilebilir. Hayvanların hepsi vibrasyondan etkileniyor. Nereye giderlerse yönlendirebilirsiniz" ifadelerini kullandı.