Venezuela ile Brezilya arasındaki diplomatik ilişkiler düzeliyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Brezilya ile 2019 yılında bozulan ilişkileri düzeltmek için yeniden büyükelçi atanacağını bildirdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde konsolos olarak görev yapan Manuel Vicente Veddel’in ülkesinin yeni Brezilya büyükelçisi olacağını söyledi. 

Atamanın Venezuela Kongresi tarafından da onaylanması gerekirken, Veddel’in Brezilya’da son seçimleri kazanan ve 1 Ocak 2023'te başkanlık koltuğuna oturacak olan solcu Luis Inacio Lula da Silva ile aynı gün göreve başlaması bekleniyor. 

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler, Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun Juan Guaido’yu 2019’da Venezuela’nın meşru lideri olarak tanımasının ardından bozulmuştu. 

Yeni büyükelçinin göreve başlamasıyla iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden düzeleceği öngörülüyor.

30 Ekim'de yapılan başkanlık seçimlerini Luiz Inacio Lula da Silva’nın kazanmasının ardından Venezuela hükümeti dostluk bağlarını yeniden güçlendirmek için iyi niyetlerini dile getirmiş, Lula da Silva Venezuela ile diplomatik ilişkileri yeniden inşa edeceğini açıklamıştı.