2019'da İçerik Engelleme Talebinde Bulunan Ülkeler

İngiltere’nin internet araştırma sitesi Comparitech, Google verilerini kullanarak arama motorunun Temmuz 2009 ile Temmuz 2018 arasında aldığı 115.301 isteğin tümünü ve bunların kaldırılmasının nedenlerini açıkladı.İçerik kaldırma taleplerinden çoğunun, ulusal güvenlik ve hakaretle ilgili olduğu belirtiliyor.Birçok hükümet, Google'da yayımlanan içeriklerin bazıları konusunda yasaklama yoluna gidiyor. Son yıllarda Türkiye, bu işte Rusya ile başı çekiyor.

Pakistan: Toplamda 292 yasaklama talebinde bulunmuşlar. Bu isteklerin taleplerin yarısından fazlasını ise dini sebepler oluşturuyor. 

119

Hollanda: Hollanda hükümeti gizlilik ve güvenlik endişelerini sebep göstererek, toplamda 304 yasaklama talebinde bulundu.


219

Avustralya: Avustralya’nın 393 yasaklama talebinin en popüler sebebi hakaret ve karalama olarak yer almakta.

Tayland: Tayland tarafından Google’a yapılmış 575 yasaklama talebi bulunuyor. Bu taleplerin büyük çoğunluğunu ise (%94,96) hükümet eleştirileri oluşturuyor. Ülkede ayrıca kraliyet ailesinin herhangi bir üyesine hakaret etmek, iftira atmak veya tehdit etmek gibi suç teşkil eden katı “lèse-majesté” yasaları bulunuyor.

419