19 Mayıs 1919 neden önemli? Mustafa Kemal Samsun'a neden çıktı?

Türkiye Cumhuriyet'nin kuruluşunun simgelerinden olan en önemli gün, 19 Mayıs 1919'dur. MMustafa Kemal Atatürk'ün, Bandırma Vapuru ile 16 Mayıs'ta İstanbul'dan başlayan yolculuğu, 19 Mayıs'ta Samsun'da tamamlanmıştır. Bu yolculuk, Milli Mücadele'nin başlangıcı, TBMM'nin açılması ve Cumhuriyet'in ilanının en önemli adımıdır. Bu yıl ilk kez Covid-19 tedbirleri kapsamında büyük stadyumlarda kutlanmayacak olan !9 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı da gündemde.

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’nda yenilen devletler arasında sayılarak toprakları anlaşmalarla işgal edilmeye hazırlanılırken, Millî Mücadele’nin ateşi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bandırma Gemisi ile Samsun’a ayak basmasının ardından burada yanmıştır.

Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan kurtuluş mücadelesinin ilk durağı olan Samsun, Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir rota olması sebebiyle İtilaf Devletleri için de oldukça önemli bir noktaydı.

Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından anlaşılmaktadır ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasının ardından verilen mücadele bir ‘Türk’ devletinin varlığını sürdürmesinde en önemli adımlardan birisidir.

19 Mayıs İlk Kez Ne Zaman Kutlandı?

İlk kez 1926 yılında Samsun’da ‘Gazi Günü’ olarak kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır.

1935 yılında yapılan bu resmi kutlamada, Fenerbahbahçe Stadı’nda toplanan yüzlerce sporcunun katılımıyla ‘spor’ günü olarak anılmaya başlanmıştır.

Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde, Beşiktaş Kurucu Üyelerinden Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan “Atatürk Günü”nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiş, kongrenin kabul ettiği bu teklif, Mustafa Kemal Atatürk’ün de oylaması ile yasalaşmıştır.

20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi'nden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak değiştirilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî bayramıdır.