18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü ülkenin birçok yerinde coşku ile kutlanacak

ÇANAKKALE ZAFERİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün cephedeyken askerlerine, “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir” sözlerini söylediği zafer 18 Mart Çanakkale Zaferi’dir. Çanakkale zaferi; dünya tarihine damga vuran, Kurtuluş Savaşı’nı ve Türklerin hayatını derinden etkileyen bir zafer olarak kayıtlara geçti.

Çanakkale Gelibolu’da Türklerin elde ettiği zafer, dünyanın kaderini değiştirdi. Çanakkale Zaferi, Türkiye tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olmakla birlikte, geçtiğimiz yüzyılın en büyük ve en kanlı savaşlarından biri olarak tarihe geçti.

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

İtilaf Devleri İstanbul ile birlikte Çanakkale Boğazları’nı ele geçirmek ve kontrolü altına almak istedi. Bunun üzerine ilk hedefleri Çanakkale Boğazı oldu. Türkler tarafından gösterilen direniş ve mücadele sayesinde İtilaf Devletleri, savaşta başarısız oldu ve geri çekildi.

Türklerin Çanakkale’de İtilaf Devletleri’ne geçit vermemesi üzerine, İngiltere ve Fransa, Rus Çarlığı’na yardım götüremedi. Lenin liderliğindeki Bolşevikler Rus Çarlığı’nı devirerek monarşiyi yıktı. Devrim sonrası kurulan Sovyetler Birliği, 1991 yılına kadar soğuk savaşın içerisinde yer aldı.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nde en çok ön plana çıkan isimlerden biri “Anafartalar Kahramanı” unvanı alan Mustafa Kemal oldu. Bu savaşta göstermiş olduğu başarılar ile Mustafa Kemal’in etkisi her tarafa yayıldı. Savaş zamanı askerlerine söylediği bazı sözler ise tarihe geçti. Mustafa Kemal’in Çanakkale Zaferi’nde gösterdiği başarılar, Kurtuluş Savaşı’nda birçok ismi yanına çekmesinde etkili oldu.

ANZAC adındaki Avustralya ve Yeni Zelanda birlikleri, Çanakkale’ye gelip Türklere karşı savaştı. İngiltere sömürgesi olan ANZAC, İngiltere Kralı için savaşa geldi. Bu topraklarda canlarını vermeleri üzerine Mustafa Kemal askerlerin ailelerine bir mektup yazdı. “Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra bizim de evlatlarımız olmuşlardır” ifadeleri ile tüm dünyanın dikkatini çekti.

Çanakkale’de yaşanan savaşta çok ciddi kayıplar yaşandı. Savaşı kazanan taraf ile kaybeden taraf büyük kayıplar verdi. Savaşa yaklaşık 490.000 askerle katılan işgalciler, 300.000’den fazla askerini yitirdi. Osmanlı Ordusu’nda vatan topraklarını koruyan 315.000 askerden yaklaşık 250.000 tanesi şehit düştü. Yarım milyondan fazla genç asker, bu savaşta hayatını kaybetti.

1915 yılında Türk toplumu çok büyük zorluklar yaşadı. Mekteplerden mezun çıkmadı, kimse evlenmedi, insanlar kendilerini düşünemedi. Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyetini kazanmasında Çanakkale Zaferi, bir simge oldu. Her cephede destan yazan askerler, “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe yazdırdı. Mustafa Kemal önderliğindeki Türk Ordusu, büyük bir mücadele verdi ve destan yazdı.

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” (Mustafa Kemal Atatürk)

18 MART RESMİ TATİL Mİ?

18 Mart Çanakkale Zaferi, bu yıl da tüm ülkede coşku ile kutlanacak. Ülkenin birçok yerinde çeşitli etkinlikler yapılması bekleniyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi resmi tatil günleri arasında bulunmuyor. Bu sebeple kamu kurumlarında işlem yapmak isteyen insanlar, 18 Mart’ın Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde işlemlerini yapabilecekler.