ABD'de milyarderlere ek vergi geliyor

ABD Başkanı Joe Biden’ın çok tartışılan 1,75 trilyon dolarlık vergi planına ilişkin detaylar belli oldu. Beyaz Saray tarafından yayımlanan taslak metinde milyonerlere yönelik ek vergiye dair yeni bilgiler de yer aldı.

Beyaz Saray, Demokratların sosyal harcamalarının fonlanacağı ve Biden’ın en çok tartışılan girişimlerinden biri olan 1,75 trilyon dolarlık vergi planına ilişkin detayları yayımladı.

Taslakta en çok merak edilen konuların başında büyük şirketleri ve milyonerleri hedef alan yeni vergiler geliyordu. Biden yönetiminin sunduğu vergi planına göre, yüzde 15’lik kurumsal asgari vergiden 325 milyar dolar elde edileceği tahmin ediliyor. Ayrıca hisse geri alım vergisinden de 125 milyar dolar sağlanması öngörülüyor.

Geliri 10 milyonun üzerinde olan milyonerler için yüzde 5’lik vergi, 25 milyonun üzerinde olanlar için ise yüzde 3’lük ilave vergi uygulanması planlanıyor. Taslakta yer alan ifadelere göre, Amerikalıların yüzde 0,02’si söz konusu düzenlemeden etkilenecek.

ELON MUSK KARŞI ÇIKTI

Dünyanın en zengin kişisi Elon Musk, Biden yönetiminin vergi planına karşı çıkarak, “insanlığın Mars’a ulaşması ve aklın ışığını kullanmak” için parasını kullanmak istediğini söyledi.

Vergi planına göre, Tesla CEO’su Elon Musk ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un önümüzdeki beş yıllık dönemde ödeyeceği vergi miktarı 44 ila 50 milyar dolara kadar çıkabilir.

Şirket hisselerindeki artış ile serveti 292 milyar dolara ulaşan Musk, sosyal medya aracılığıyla asıl sorunun harcamalar olduğuna vurgu yaptı. Musk, ABD’deki tüm milyarderlere vergi getirilse de ABD’nin ulusal borçlarında küçük bir etki yaratabileceğini söyledi. Ayrıca söz konusu vergi planının er ya da geç orta sınıflara genişleyeceğini belirterek, “İnsanların parasını tüketecekler ve sonra sıra size gelecek” dedi.