15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anlam ve önemi...

Türkiye’nin demokrasi zaferi 5 yaşında. FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi sonrası ‘’Demokrasi ve Milli Birlik Günü’’ ilan edilen 15 Temmuz, bu yıl koronavirüs gölgesinde geçecek. Peki, bu yıl 15 Temmuz kutlamaları yapılacak mı? 15 Temmuz’da miting olacak mı? 15 Temmuz’un anlam ve önemini anlatan en güzel, anlamlı, resimli 15 Temmuz mesajlarını sizler için derledik...

Türk halkının 15 Temmuz'da elde ettiği demokrasi zaferi, 5 yaşında. Bu yıl koronavirüs gölgesinde geçecek 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde şehitler nasıl anılacak? 15 Temmuz tatili, Kurban Bayramı ile birleştirilecek mi? İşte detaylar..

15 TEMMUZ’DA NELER YAŞANDI?

Türkiye bundan 5 yıl önce 15 Temmuz günü Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) mensup askerler Boğaziçi Köprüsünü kapatarak darbe teşebbüsünde bulundu. İstanbul ve Ankara’da tanklarla sokaklara inildi.

Gerçekleşen darbe girişimi halkın ve güvenlik güçlerinin büyük direnişi sonucu başarısız oldu. Milletin iradesinin gösterildiği bu günde 248 kişi şehit olurken 2196 vatandaşımız yaralandı.

15 TEMMUZ RESMİ TATİL Mİ?

15 Temmuz, hain darbe girişiminin ardından ‘’Demokrasi ve Milli Birlik Günü’’ olarak ilan edilirken resmi tatil olarak da Resmi Gazete'de yer aldı.

15 TEMMUZ TATİLİ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR? 

Bu sene 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü perşembe gününe denk geliyor. Eğer 15 Temmuz resmi tatili Kurban bayramı tatiline dahil olursa çalışanlar 11 gün tatil yapacak. Ancak konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi. Önümüzdeki günlerde tatil süresiyle ilgili resmi açıklamanın yapılacağı düşünülüyor.

15 TEMMUZ'DA HASTANELER AÇIK MI? KORONAVİRÜS AŞISI YAPTIRILIR MI?

15 Temmuz günü hasteneler açık olacak. Koronavirüs (Covid-19) aşısını yaptırmak isteyen vatandaşlar aşı olabilecek. Ancak bazı doktorlar resmi tatil dahilinde çalışmayacak.

Eczaneler ise resmi tatil kapsamında kapalı olacak ve yalnızca nöbetçi eczaneler hizmet verecek. Hangi eczanelerin açık olduğunu öğrenmek için İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesi üzerinden İstanbul'daki nöbetçi eczanelere erişim sağlayabilirsiniz.

15 TEMMUZ KUTLAMA MESAJLARI...

* Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. 15 Temmuz şehitlerimizin Ruhu şad olsun. 

* Bu vatan toprağın kara bağrında, sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca, onun uğrunda, kendini tarihe verenlerindir.

* 15 Temmuz kahraman Türk milletinin demokrasi bayramıdır. Demokrasi ve Milli Birlik Günü’müz kutlu olsun. 

* Türk milleti demokrasiyi 15 Temmuz'da tüm dünyaya gösterdi. 15 Temmuz gecesi milli iradeyi hiçe sayanlar bir tek şeyi hesaba katmadı; egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!

* 15 Temmuz şehitlerimizi, darbecilerin durdurulmasının sene-i devrinde dualarla, hasret ve özlemle anıyoruz.