15 Temmuz darbe girişimi davalarında son durum: Ceza bilançosu ağır!

Bu güne dek, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açılan 289 davadan 288'i karara bağlanırken, çok sayıda FETÖ üyesinin hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi. Peki, kim ne kadar ceza aldı?

Fettullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirmeyi amaçladığı darbe girişimine ilişkin davalar sürüyor. Edinilen bilgiye göre, 15 Temmuz’un ardından Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından 100 binin üzerinde soruşturma yürütüldü.

Açılan soruşturmaların tamamlanmasının ardından, darbecilerin hakim karşısına çıkarılması amacıyla açılan 289 davadan 288'i karara bağlandı. Çanakkale 5. Alay Komutanlığı davasında ise yargılama süreci hala devam ediliyor.

KİM NE KADAR CEZA ALDI?

Sonuçlanan davaların 3 bininde ömür boyu olmak üzere 4 bin 890 sanık hapse mahkum edildi. Ömür boyu hapis cezası verilen sanıklardan bin 634'ü ağırlaştırılmış müebbet, bin 366'sı ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Bin 890 FETÖ üyesi sanık ise çeşitli sürelerde hapis cezasına çarptırıldı. Tamamlanan davalarda suçsuz olduğu tespit edilen bazı sanıkların da beraat etmesine karar verildi. 

İlk derece mahkemelerince verilen kararlar temyiz üzerine Yargıtay'a geldi. Yargıtay tarafından 79 karar onandı, 41 karar bozuldu. Böylece, kanun yoluna başvurulmadığı için kesinleşen 4 dava ve Yargıtay'ın onadığı dosyalarla 83 dava kesinleşmiş oldu.

131 karar hakkında ise Yargıtay'daki temyiz incelemesi sürüyor.