Türkiye 15 Temmuz şehitlerini Saraçhane'de anacak

15 Temmuz 2016'da FETÖ'cüler tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin altıncı yılında başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm yetkililer taziye mesajları paylaştı. 15 Temmuz gecesi hayatını kaybedenlerin anılacağı etkinliklerin bu yılki teması ise; "Türkiye Aşkına" olarak belirlendi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) altı yıl önce 15 Temmuz gecesinde kalkıştığı darbe girişimi, Türkiye’nin dört bir yanında meydanlara çıkan vatandaşların da direnişiyle saatler içerisinde bastırılmıştı.

Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan askeri darbe, cunta ve sıkıyönetim günlerini ve kolektif hafızayı yeniden harekete geçiren darbe girişimi, İstanbul’da Boğaz köprülerinin askerler tarafından tutulması ile kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Köprülere doğru hareket eden büyük kalabalıklar ile birlikte Atatürk Havalimanı ve çevresinde de geniş bir halk kitlesi tepkilerini dile getirerek darbeciler ile karşı karşıya geldi.

Harekete geçmek için 16 Temmuz saat 03.00’ü bekleyen darbecilerin ihanet girişimini helikopter pilotu bir binbaşının kısa bir süre önce Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’na giderek, FETÖ'cülerin Müsteşar Hakan Fidan'ı alıkoymayı planladığını ihbar etmesi üzerine yetkililer harekete geçmişti.

Fidan’ın bu kritik istihbaratı Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'e bildirmesinin ardından ayrıntılı bilgi Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilmiş, Orgeneral Güler, MİT yetkilisiyle konuştuktan sonra dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a görüşmenin içeriğini aktardığı bildirilmişti.

Akar’ın Türk Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezi’ne, havadaki araçların üslerine dönmesi ve hava sahasının uçuşa kapatılması emrini vermesinin ardından Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı’ndan zırhlı araçların birlik dışına çıkarılmaması için dönemin 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Gürak’a da talimat verilmişti.

Darbe girişimi için talimat verildikten hemen sonra Akıncı Üssü'nde toplanan Özel Kuvvetler Komutanlığından (ÖKK) seçilmiş teçhizatlı 33 bordo bereli, Genelkurmay Başkanlığı'na hareket etmişti.

AA’da yer alan habere göre, Orgeneral Akar’ı alıkoyan FETÖ’cüler, Polatlı'da konuşlu 58. Topçu Tugay Komutanı eski Tuğgeneral Murat Aygün’e Ankara'nın kritik noktalarını kontrol altına almak için aralarında füze rampa sistemlerinin de bulunduğu araçların kışladan çıkarılması emrini verdi.

Darbeciler, “İstanbul’un gören gözü” olarak bilinen Afet Koordinasyon Merkezi'ni (AKOM) işgal etti. Kara Kuvvetleri Komutanı Çolak'ın koruma Astsubayı Bülent Aydın, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda darbecilerce şehit edildi ve Aydın, 15 Temmuz'un ilk şehidi olarak kayıtlara geçti.

Akıncılar Üssü’nden havalanan F-16’lar Ankara üzerinde alçak uçuşa başlayarak halkta korku ve panik oluşturmak isterken İstanbul üzerindeki uçuşlar Boğaz’da ve Atatürk Havalimanı çevresinde yoğunlaşmıştı.

Eski Yarbay Ümit Gençer, TRT'yi işgal ederek darbe bildirisini okutmuş, gece saat 00.24’te CNN Türk canlı yayınına bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizi meydanlara davet ediyorum" çağrısında bulunmuştu.

15 Temmuz gecesi Türkiye genelinde 251 kişi hayatını kaybetti. Türkiye her yıl şehitlerini anarken darbe girişiminin ardından açılan davalarda 100 binden fazla kişi hüküm giydi.

BU YIL ANMA TEMASI “TÜRKİYE AŞKINA”

15 Temmuz darbe girişiminin altıncı yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, vatandaşları bir kez daha anma etkinliklerine çağırdı.

Erdoğan mesajında, “Darbe girişiminden büyük bir destana tebdil ettiğimiz, vatanımıza uzanan habis elleri boşa çıkardığımız 15 Temmuz’un yıl dönümünde İstanbul Saraçhane Meydanı’nda olacağız. Şanlı mücadelemizi ve aziz şehitlerimizi yâd edeceğimiz buluşmamıza tüm vatandaşlarımı davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin demokrasi tarihindeki önemli bir kesintinin önüne geçildiği 15 Temmuz darbe girişimi bu yıl İstanbul Saraçhane Meydanı’nda düzenlenen etkinlikler ile anılacak.

Bu yılki anma etkinliklerin teması da “Türkiye Aşkına” olarak belirlendi.