Sosyal medya kaynadı, NASA yalanladı: Dünyaya asteroid çarpacak mı?

Düştükleri bölgelerde yıkıcı sonuçlar doğuran göktaşları yani asteroidler, dünyanın en büyük korkularından birisi. Sosyal medyada yer alan 15 Nisan'da dünyaya asteroid çarpacak iddiaları, yeni tip koronavirüs nedeniyle korkan ve yaklaşık bir aydan uzun süredir evlerine kapanan insanları bir kez daha tedirgin ederken, NASA uzmanları merak edilenleri açıkladı. Peki, asteroid nedir? Asteroid çarparsa ne olur? Dünyaya asteroid çarpacak mı?

Yörüngeleri çoğunlukla Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında kalan gökcisimlerine astreoid ya da küçük gezegen adı veriliyor.

BD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 1998 OR2, 2020 GH2 ve 2020 FX3 adlı 3 asteroidin bu ay gezegenimize yakın bir bölgeden geçeceğini duyurması ise, yeni tip koronavirüs nedeniyle evlerinden çıkamayan milyarlarca insanı korkutarak, en çok aradıkları konu olmayı başardı. 

ASTEROİD NEDİR?

Asteroidler, Güneş'in etrafında dönen küçük, kayalık nesnelerdir. Asteroitlerin keşfi, gezegenlerin matematiksel bir diziye göre sıralandığını öngören (fakat Neptün'ün keşfiyle geçerliliğini yitiren) Titius-Bode yasası sayesinde başlamıştır. Asteroidler Güneş'in gezegenler gibi yörüngesine rağmen, gezegenlerden çok daha küçüktürler. Güneş sistemimizde çok sayıda asteroid var. Güneş Sistemi’ndeki asteroitlerin büyük bölümü Mars ve Jüpiter arasındaki Asteroid Kuşağı olarak isimlendirilen bölgede bulunuyor.

ASTEROİD DÜNYAYA ÇARPARSA NE OLUR?

Dünyaya 66 milyon yıl önce dünyaya çarparak dünyadaki canlıların yaklaşık üçte ikisini bitiren bir astreoiddi ve o tarihten 2013 yılına kadar dünyada böyle bir olay yaşanmadı. Son olarak 2013 yılında Rusya'nın Çelyabinsk kentine düşen ve dünyaya sadece 20 metre uzaklıktaki atmosferde parçalanan bir asteroit bin 500 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu. 

15 NİSAN 2020'DE DÜNYAYA ASTEROİD ÇARPACAK MI?

Uzmanlar 4 kilometre çapındaki göktaşının gezegenimize çarpması durumunda global etkisi olabileceği görüşünde. NASA çalışanları göktaşının dünyaya çarpma ihtimali olmadığını açıkladı. Aynı açıklamaya göre, göktaşı gezegenimizin 6.4 milyon kilometre yakınından geçip uzay boşluğundaki rotasına devam edecek.