Kripto para birimlerinde dalgalanma: Stablecoin'ler piyasayı sarstı

Bitcoin, 16 ay içinde ilk kez 26 bin doların altına düşerek piyasalarda endişeye neden oldu. Bir günde 200 milyar dolardan fazla paranın buharlaşmasının ardından cuma günü sabah saatlerinde yukarı yönlü hareketlenme görülmeye başladı.

Kripto para piyasalarında haftalardır süren ağır kayıplar, en yüksek hacimli kripto para Bitcoin’i de olumsuz etkiledi. Coin Metrics’e göre, Bitcoin perşembe günü 25 bin 401 dolar seviyesini görerek 26 Aralık 2020′den bu yana ilk kez 26 bin seviyesinin altına düştü. Bitcoin’deki düşüş, kripto para piyasalarında bir gün içerisinde 200 milyar dolardan fazla zarara neden oldu.

İkinci en büyük kripto para birimi olan Ether ise bin 704 dolar seviyesini gördü. Ether, Haziran 2021′den bu yana ilk kez 2 bin doların altına düştü.

Yatırımcılar, hisse senedi piyasalarındaki yükselen fiyatlar ve ekonomiye ilişkin endişeler kripto para birimlerine yatırım yapmaktan kaçınıyor. Çarşamba günü yayınlanan ABD enflasyon verileri, mal ve hizmet fiyatlarının nisan ayında yüzde 8,3 arttığını gösterdi. Son 40 yılın en yüksek seviyesine yakın olan enflasyon, analistler tarafından beklenenin de üzerine çıktı.

BITCOIN NEDEN DÜŞTÜ?

Dünyanın en büyük stablecoin'lerinden biri olan TerraUSD'deki (UST) düşüş, perşembe günü kripto para piyasalarında şok dalgası yarattı. Bir diğer büyük stablecoin Tether, dolar sabitinin altına inerek 95 sente düştü.

Luna Foundations’a ait olan UST’nin 100 dolarlık değerinden 0,1 doların altına düşmesiyle piyasalarda dalgalanma yaşandı. Dolara endeksli olan stablecoin’lerdeki bu dalgalanma, yatırımcıların piyasaya olan güvenini sarstı. Piyasalardaki satışların artmasıyla Bitcoin’de de son zamanların en büyük düşüşü gerçekleşti.

Stablecoin (sabit coin), ABD doları gibi geleneksel varlıkların değerine sabitlenmiş dijital tokenlerdir. Kripto dünyasının banka hesapları gibi de görülen stablecoinler, piyasalardaki dalgalanma zamanlarında yatırımcılar için güvenli liman olarak kullanılıyor.

Corinthian Digital Asset Management Başkanı Denis Vinokourov'a göre, her biri kendi likidite profiline ve kredi riskine sahip çok sayıda merkezi kripto para borsası ve merkezi olmayan borsalar, piyasa genelinde fiyat bozulmalarını tetikliyor.

Vinokourov, "Diğer stablecoinlere yayılma etkileri kısmen pazarın parçalanmış doğasından kaynaklanıyor. Bu risk, özellikle likidite koşullarının sıkışık olduğu ve toplu kaldıracın olduğu dönemlerde daha fazla fiyat bozulmalarına yol açıyor” yorumunda bulundu.

Piyasada paniğe neden olan Terra stablecoinine rağmen Bitcoin bugün 30 bin doların üzerine çıkarak bir toparlanma gerçekleştirdi.

CoinGecko verilerine göre, Bitcoin sabah saatlerinde 30 bin 262 dolardan işlem görmeye başladı. 2020′nin sonlarından bu yana en düşük seviyeleri gördükten sonra son 24 saatte yüzde 8 artan kripto para birimi piyasaları da hareketlendirdi. Bununla birlikte, Bitcoin son yedi gün içinde yüzde 16 düşüş gösterdi.

KRİPTO PİYASALARI YENİDEN YÜKSELECEK Mİ?

Piyasalardaki sert düşüş ve yeniden toparlanma sinyallerinin ardından en çok merak edilen soru ise yeni bir boğa sezonunun ne zaman yaşanacağı oldu.

Axion Global Asset Management şirketinde Yatırım Direktörü olan Scottie Siu, “Bana göre gelecek günlerde daha fazla aşağı yönlü baskı olacak. Açık pozisyonların çok daha fazla gerilemesi gerekiyor ki spekülatörler piyasadan çıkmış olsun. Bence bu olduğunda piyasa istikrara kavuşacak” yorumunda bulundu.

Kripto para birimleri gibi riskli yatırım varlıkları, FED ve diğer merkez bankalarının yüksek enflasyonla mücadele için faiz artırması nedeniyle de baskı altında. ABD’de açıklanan enflasyon verileri ve faiz artışlarına devam edileceği yönündeki tahminler de kripto piyasalarını olumsuz etkiledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimlerindeki keskin düşüşe ilişkin açıklama yaptı. Yellen, kripto paralardaki spekülatif yatırım dalgası için federal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Meclis oturumunda konuşan Bakan, “Risklere karşı korunmak için düzenlemeye ihtiyacımız var. Düzenlemede boşluk kalmaması için de kapsamlı bir çerçeveye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Piyasalarda en fazla işlem gören kripto para birimlerinden Cardano, Solana ve Dogecoin yüzde 30’un üzerinde değer kaybetti. Bugün itibariyle kısmen toparlanan kripto para birimlerinden Cardano, yüzde 30’luk artışla 0,57 dolardan işlem görmeye başladı. Solana yüzde 16’lık artışla 51 dolardan, Dogecoin ise yüzde 20’lik artışla 0,015 dolardan işlem gördü.

Cuma günü birkaç kripto para birimi kırmızı renkte işlem görürken, bazıları toparlanma belirtileri gösterdi. Küresel kripto piyasa değeri bir önceki güne göre yüzde 2,36 artışla 1,27 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Son 24 saatteki toplam kripto piyasası hacmi 2,12 trilyon dolar ve bu da yüzde 869,28 artış sağlıyor.