13. Garantörler Toplantısı

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da gerçekleşen Suriye konulu 13. Garantörler Toplantısı 2. gününe girerken taraflar bir dizi teknik görüşmeler gerçekleştirdi.

13. Garantörler Toplantısı

Rusya, İran ve Türkiye temsilcilerinin katılımlarıyla 2. gününe giren toplantıda dün, heyetler arası bir dizi görüşme gerçekleştirildi. Bugün de görüşmeler Türkiye, Rusya ve İran, Beşşar Esad rejimi ve askeri muhalefet temsilcilerinin yanı sıra gözlemci olarak katılan Ürdün, Lübnan ve Irak heyetlerinin ikili ve üçlü görüşmeleriyle devam etti.

Türk heyeti TSİ ile 07.00’da muhalefet heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdikten sonra Irak heyetiyle görüştü. Türk heyetinin başında Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal bulunurken, Rusya’yı  Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, İran’ı Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Asgar Hacı temsil etti. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in sağlık durumu nedeniyle toplantıya katılmayacağını açıkladı. Onun yerine yardımcı Havla Matar gözlemci olarak katılacak.

25-26 Nisan’da yapılan 12. toplantıda “gözlemci” stataüsü verilen Lübnan ve Irak, görüşmelerde ilk kez yer aldı. Sonuç bildirisinin açıklanacağı ana oturumun bugün gerçekleşmesi bekleniyor.

Toplantıda ele alınan konular, özellikle bugünlerde gündemi meşgul eden İdlib gerginliği, Suriyenin kuzeydoğusundaki durum, Anayasa Komitesinin oluşturulmasıyla ilgili çalışmaların tamamlanması, çatışan taraflar arasında güven artırıcı önlemlerin alınması, mültecilerin geri dönüşü, insani durum ve savaş sonrası yeniden yapılanma konuları oldu.

2017 yılında Astana sürecinin bir devamı niteliğinde olan bu toplantılar. Suriye’nin bütünlüğünü koruma amaçlı oluşturulan tek organizasyon olarak önemini sürdürüyor.