11 Eylül’de neler oldu?

11 Eylül saldırılarının üzerinden bugün tam 18 yıl geçti. Peki dünyadaki dengeleri altüst eden 11 Eylül saldırılarında ne yaşanmıştı? 11 Eylül’ün ardından dünyada  neler değişti? 11 Eylül’ün günümüze etkileri neler?

11 Eylül saldırıları 18’inci yıldönümüne girerken, yaşanan olaylar hafızalarda tekrardan canlandı. Dünyada tüm dengeleri altüst eden, Amerika Birleşik Devletleri’ne Ortadoğu’nun kapılarını sonuna kadar açan, dünya ekonomisini derinden sarsan, binlerce insanın hayatını kaybettiği ve El Kaide tarafından üstlenilen 11 Eylül saldırılarında neler yaşanmıştı? 

El Kaide ABD’nin dört yolcu uçağını kaçırdı

El Kaide terör örgütüne mensup toplam 19 hava korsanı birbirine çok yakın saatlerde kalkış yapan dört tane yolcu uçağını kaçırdı. El Kaideli hava korsanları, yanlarında taşıdıkları maket bıçağı ile kokpite girdi ve uçakta kontrolü ele geçirdi. Korsanlar ilk olarak Boston-Los Angeles uçuşunu yapan American Airlines’in 11 numaralı yolcu uçağını kaçırdı. Uçağın Boston’dan Los Angeles’e gitmesi gerekirken, korsanlar uçağın rotasını New York’a doğru çevirdi ve şehrin güneyinde bulunan Dünya Ticaret Kulesi’nin kuzey kulesine çarptı.

El Kaideci korsanların kaçırdığı ikinci yolcu uçağı ise yine Boston-Los Angeles seferini gerçekleştirecek olan United Airlines’in 175 numaralı sefer uçuşu oldu. İlk uçağın Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey kulesine çarpmasından 17 dakika sonra bu uçak da güney kulesine çarptı. Uçakların çarpması sonucu her iki kulede de korkunç boyutlarda yangın çıktı. Yangının başlamasından 2 saat sonra kuleler yıkıldı ve geriye 1,8 milyon ton enkaz kaldı. Saldırıların gerçekleşmesinin ardından dönemin ABD Başkanı George W. Bush bir açıklama yaptı ve bu olayların “terör saldırısı” olduğunu duyurdu. Bush’un bu açıklamasının ardından, kaçırılan üçüncü uçak olan, American Airlines’in Washington-Los Angeles seferini gerçekleştiren 77 sefer sayılı uçuşu gerçekleştiren yolcu uçağı ABD Savunma Bakanlığı’nın(Pentagon) batı tarafına girdi.  Dördüncü uçak ise New Jersey-San Francisco seferini yapan United Airlines’in 93 sefer sayılı uçuşu oldu. Uçak, kalkışını yaptıktan bir süre sonra Pennsylvania eyaletine giderek boş bir araziye düştü. Bu uçağın boş araziye düşme sebebinin, uçaktaki yolcuların saldırılardan haberdar oldukları ve korsanlarla arbedeye girmeleri olduğu söylendi. Ayrıca uçağın ABD Hava Kuvvetleri’ne ait jetler tarafından düşürüldüğü de iddia edildi. ABD’de uzun zamandır 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olduğu sebebi ile cezaevinde tutulan Halid Şeyh Muhammed ve Remzi bin el-Şibh yargıya verdikleri ifadelerde, dördüncü uçağın hedefinin Abd Kongre Binası olduğunu söylediler. 

11 Eylül saldırılarının sonucu ne oldu?

El Kaide tarafından üstlenilen 11 Eylül saldırıları ABD’de ve dünyada bütün dengeleri altüst etti. New York ve Washington şehirlerinde gerçekleştirilen  saldırılarda 2 bin 977 kişi hayatını kaybederken 6 binden fazla kişinin de yaralandığı açıklandı. Saldırıları gerçekleştirenler arasında olan 19 hava korsanı ise öldü. Dünya diplomasisinde ve ekonomisinde birçok değişiklik meydana geldi. 11 Eylül saldırıları ABD ekonomisini 120 milyar dolar zarara uğratırken New York şehrini ise 60 milyar dolardan fazla kayba uğrattı.

Bu saldırıların ardından ABD iç ve dış politikada birçok değişikliğe gitti. ABD, saldırıların ardından Ortadoğu ve Müslüman ülkelerine bakış açısını değiştirdi. Kendisi ile birlikte olmayan ve politik anlaşmazlıkları olduğu tüm ülkeleri düşmanı ilan etti. İlk önce 2001 yılında Afganistan’a giren ve Afganistan’ı işgal eden Amerika, burada birçok sivil insanın ölmesine sebep oldu. Afganistan’ı işgalinin ardından ise hedef olarak Irak’ı belirledi. 11 Eylül saldırıları sonrası İran, Afganistan gibi ülkeler dahi saldırılar karşısında dayanışma içerikli açıklamalarda bulunurken, Irak ABD karşıtı bir açıklama yapmıştı. Irak tarafından yapılan açıklamada, “Amerikan kovboyları, insanlığa karşı işledikleri suçların meyvesini topluyor” ifadeleri kullanıldı. Amerika bu açıklamadan sonra Irak’ı kendisi için bir tehdit unsuru olarak gördü. Irak’ta kimyasal silah olduğu iddiasında bulunan ve bunun kendileri için bir tehdit unsuru olduğunu dillendiren ABD, 2003 yılında Irak’a girdi ve 1 milyondan fazla insanın ölmesi sonucu Irak’ı işgal etti. Ortadoğu ve İslam ülkelerinde faaliyetlerini artıran ve radikal islam gruplarına karşı mücadele ettiğini iddia eden ABD, birçok ülkede Askeri Üsler inşa etti. 

İç politikada ise ilk yapılan iş, hava sahasının kapatılması oldu. Bu ABD tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti. Saldırılar esnasında havada bulunan 500 kadar uçak bulundukları yerlere geri döndü ya da farklı ülkelere yönlendirildi. Saldırılar sonrası olağanüstü hal ilan edildi. İç Güvenlik Bakanlığı kuruldu, Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) yetkileri artırıldı ve kısa adı PATRIOT olan bir yasa çıkarıldı. Ayrıca Guantanamo Adası’nda bir hapishane kuruldu ve hapishanede “yasa dışı düşman savaşçılar” adı verilen kişiler tutuldu. Yapılan birçok araştırmada, ABD vatandaşlarının Müslümanlara karşı nefret söylemini artırdığı ve Müslümanlara karşı işlenen suç oranlarının yüksek noktalara ulaştığı ortaya çıktı.