11 Eylül yaşanmasa bugün nasıl olurdu?

11 Eylül saldırıları 19’uncu yıldönümüne girerken, yaşanan olaylar hafızalarda tekrardan canlandı. Dünyada tüm dengeleri altüst eden, Amerika Birleşik Devletleri’ne Ortadoğu’nun kapılarını sonuna kadar açan, dünya ekonomisini derinden sarsan, binlerce insanın hayatını kaybettiği ve El Kaide tarafından üstlenilen 11 Eylül saldırısı yaşanmasa bugün dünya nasıl bir yer olurdu? Eski bir CIA ajanının itiraflarını ve 11 Eylül gerçeklerini sizler için derledik…

Tarih 11 Eylül 2001’i gösterirken Amerika’nın başkenti Washington ve New York'ta kaçırılan uçaklarla düzenlenen saldırılarda, 2 bin 977 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca uçakları kaçıran 19 hava korsanı öldü. Saldırılarda 6 binden fazla kişi yaralandı. ABD ekonomisinin uğradığı maddi zarar 120 milyar doların üzerinde hesaplanırken saldırıların New York şehrinde ve altyapısında yarattığı maddi hasar ise 60 milyar dolardan fazla olarak açıklanan rakamlar olarak bilinmekte. 

110

Saldırıyı her ne kadar El Kaide terör örgütü üstlense de komplo teorisyenleri ve bazı Amerikalı siyasetçilere göre bu saldırı Amerika tarafından Irak ve Afganistan’a girebilmek için Amerikan derin devleti tarafından düzenlendiği yönünde yer alıyor. Bu sebeple 11 Eylül saldırısı dünyada güvenlik politikaları ve diplomasi alanında birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Bu nedenle birçok kişi tarafından "dünyanın değiştiği gün" olarak tanımlanmaktadır. 

210

CIA AJANI İTİRAFI: BİN LADİNİ ÖLDÜRME FIRSATINI ELİMİZDEN KAÇIRDIK!

2009 Yılında çekilen The Longest War isimli savaş belgeselinde Belgeselde konuşan eski CIA İslamabad Şefi Bob Grenier El-Kaide terör örgütünün eski lideri Usame bin Ladin'in 11 Eylül saldırısından önce öldürülebileceğini ancak ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın imzaladığı yasa tasarısı nedeniyle bunu yapamadıklarını ifade etti.

Grenier, CIA'nin tek elinin arkadan bağlı şekilde ABD'ye tehdit oluşturanların durdurulmasının istendiğini ifade ederek, "Bill Clinton'ın imzaladığı tasarıya göre Bin Ladin'e karşı ölümcül eylemler yapabilirdik, ancak Bin Ladin'e yönelik saldırımızın amacı onu öldürmek olamazdı. ABD'ye yönelik tehdidin bir elimiz arkamızda bağlanmış bir şekilde ortadan kaldırmamız istendi" dedi. 

410